שינוי קטן - הבדל גדול

מבט זוגי לפרשת תזריע ולפרשת החודש תשפ"ב
פרשת החודש מזכירה לכולנו את מצוות קידוש החודש לפני חודש ניסן, הלא הוא ראש לכל החדשים. עניין ראש חודש אינו רק לקביעת המועד בו נתחיל למנות את חודש הנכנס כמו בלוח השמשי, אלא שימת לב להתחדשות הופעת הירח לאחר שהסתתר בסוף החודש הקודם. בזמן שבית המקדש היה קיים בכדי לקדש את החודש הי צריך המון תשומת לב לשמים בכדי לראות את מולד הירח. פרשת השבוע גם היא עוסקת בתשומת לב אך מסוג אחר. במהלך חייו אדם שמבחין במראה משונה בגופו או בבגדו, הולך לכהן בכדי לברר מה פשר המראה. הכהן מתבונן אך לא מייד מחליט בדרך בה יש לפעול, אלא יש תהליך של התבוננות וביקור חוזר של הכהן עד שהוא מגיע להחלטה האם האדם מצורע וצריך תהליך הטהרות או שמא לא.
השנה התבוננתי על האדם הבא אל הכהן. בשונה מימינו כאשר אדם בא לרופא או לכל בעל מקצוע אחר ומבקש אבחנה מיידית לבעיה, אצל הכהן האבחנה באופן מובנה היא תהליך של התבוננות תשומת לב לפרטים הקטנים. תופעת הצרעת היא תופעה הדורשת תשומת לב לא רק כשיש חריגה אלא התבוננות מתמדת על הפרטים הקטנים. המיוחד בתופעת הצרעת שההתבוננות של האדם נעשית יחד עם הכהן, אותו אחד שאחראי על התקינות הרוחנית של עם ישראל ולא רק על התקינות הרפואית.
בעולמנו, לרוב אנחנו ניגשים לקבל עזרה או ייעוץ כאשר אנו עומדים בפני שוקת שבורה, כך הדבר בכל תחום, לדוגמה, פנייה למוסך לצורך טיפול ברכב, פנייה לרופא שיניים או לרופא אחר לקבלת ייעוץ זוגי. רק כאשר נדמה שאנו לא יכולים לטפל בדבר מה בכוחות עצמנו, אז אנו מוכנים להתייחס לעניין בצורה אחרת. יתרה מכך, בעולמינו רוב האוכלוסייה מעדיפה את השגרה הברוכה, "מה שהיה נכון לאתמול יהיה נכון להיום ובוודאי למחר". קשה להשקיע מאמץ להתבוננות מתמדת ולהיות מוכנים לשינויי.
לא מזמן הגיע אלי זוג הנשוי למעלה מעשרים שנה, זמן מכובד לכל הדעות. הסיבה שהם הגיעו כי קשיי התקשורת הפכו לבלתי נסבלים, נבקעו סדקים באמון הזוגי ובחלוקת התפקידים ביניהם. הבקיעים הללו גבו מחירים זוגיים כבדים מאד. ריחוק, כעס, מירמור וחוסר אמון.
כאשר הדברים נפתחו, שניהם העידו שפעם היה ביניהם קשר נפלא אך עם הזמן התחילו סדקים קטנים והם ניסו לשים אותם בצד ולהפטיר כדאשתקד. היה להם מאד קשה להודות שהשינויים והסדקים מצריכים התייחסות אחרת ושאולי אין להם את הכלים לצורך כך. עוד יותר קשה היא האמונה שאפשר וחייבים לצמוח במערכת הזוגית והמשמעות היא לראות את השינויים שכל אחד עובר בעין טובה.
פרשת החודש ופרשת תזריע מלמדות אותנו שהחיים בכלל והזוגיות בפרט מצריכים תשומת לב מתמדת לשינויים הקטנים. שינויים אלו מצמיחים התייחסות חדשה לחיים ולעיתים ישנו צורך "בעין חיצונית" בכדי לראות כיצד מגייסים שינויים אלו לצמיחה. אחרת מגיעים לשוקת שבורה, במצב כזה ישן פעמים שקשה מאד לצמוח מהן מעלה. בפרשה ישנה עוד עצה עמוקה מאד: האדם חייב להתבונן בעצמו כאשר הוא מבודד מהחיים מהמחנה. התבוננות מצריכה שקט, שקט מרעשי רקע. גם בזוגיות חייבים התבוננות ממקום שרעשי הרקע מנוטרלים.
בהצלחה
 


אם גם אתם רוצים להעצים ולשפר את הזוגיות שלכם צלצלו כעת 0526606036
או שלחו אימייל had128128@gmail.com