שלושת העקרונות ליצירת שינוי

מבט זוגי ומשפחתי לפרשת בא
יציאת מצרים היא אב הטיפוס לכל הגאולות של עם ישראל הן הכלליות והן הפרטיות. גאולה היא תנועה לשינוי המציאות לטובה. כשעוקבים אחרי ההתרחשות אפשר ללמוד על מאפיינים של תהליך גאולה. הפרשה מתחילה בציוויי של הקב"ה לבוא אל פרעה. לרוב הביטוי לבוא אל ולא ללכת אל מבטא דבר חיובי. כשהולכים לרוב זה בעל כרחו של ההולך, הוא קיבל שליחות "ללכת אל". אך לבוא מבטא אופטימיות.
אם כך הדבר, נשאלת השאלה מדוע משה מוכן להמשיך להשתדל אצל פרעה הרי תשובותיו תמיד היו הטעיה מהרגע הראשון. יתרה מכך התבוננות בבקשותיו של משה מראות שבכל פעם משה משנה ומגדיל את בקשתו מפרעה, עד שלבסוף במכת החושך משה מבקש שכל בני ישראל יצאו לעבוד את ה' וגם פרעה ישתתף בהבאת קורבנות.
משה ממשיך להשתדל אצל פרעה אף מעבר לציווי האלוקי שהוא קיבל, משה מאמין בתהליך, אך  השינוי המיוחל לא מתרחש ברגע אחד, זהו תהליך שלא רואים את סופו מיד.
נקודה נוספת העולה מהפרשה, מתוך התבוננות בעקשנות של פרעה היא חוסר ההקשבה של פרעה, הוא אינו מקשיב אף לעבדיו ויועציו. במכת הארבה עבדיו מייעצים לו להיענות למשה אחרת "אבדה מצרים" ובכל זאת פרעה ממאן.
בכדי להקשיב נדרשת ענווה והכרה שלא כל האמת נמצאת אצלך, אך פרעה ניחן ביתר גאווה, הוא אינו יכול להקשיב אפילו לעבדיו. מיד לאחר מכת חושך מגיע לכאורה באופן שאינו קשור מצוות קידוש החודש. לקדש את החודש אפשר רק אם פתוחים לשינוי והתפתחות, רק מתוך מבט כזה אפשר לבנות לוח שנה המבוסס על שינוי והתפתחות, זה בדיוק ההפך מגאווה ומקובעות.
אפשר לסכם שלשה עקרונות מהתבוננות בתהליך המופיעים בפרשה:
ראשית, אמונה בתהליך, שכן המציאות משתנה באופן הדרגתי.
שנית, כל שינוי דורש הקשבה והקשבה היא ביטוי לענווה, אחרת אי אפשר באמת להקשיב.
לבסוף שינוי המבט על המציאות, היא היכולת לראות התחדשות.
שלשת עקרונות אלו מאפיינים שינוי בהקשר כללי ולאומי ובנוסף גם בתהליך של האדם הפרטי ובוודאי בין בני זוג.
כל שינוי מתחיל מכך שיש אמונה בתהליך, הכרה שיצירת מצב חדש לא תתרחש ברגע אחד, אלא מתוך אוסף של שינויים קטנים המתלכדים לכדי שינוי כולל. בכדי לשנות דפוסים שהתקבעו חייבים ענווה והקשבה לצד השני. מקובעות ועמידה על הכרה שהאמת נמצאת רק בצד אחד לא מאפשרת לשינוי להתחולל. ועיקר השינוי מתחיל בשינוי המבט על הזולת ועל המציאות, רק לאחר מכן המציאות הממשית תשתנה.
היכולת ליישם עקרונות אלו לפעמים קשה מכח הדפוסים הישנים לפעמים דרושה הדרכה בכדי לדעת איך לעצב את השינוי המיוחל בחיים.
בהצלחה
הדס


אם גם אתם רוצים להעצים ולשפר את הזוגיות שלכם צלצלו כעת 0526606036
או שלחו אימייל had128128@gmail.com