האתגר הזוגי-מציאת רבדי הלב

מבט זוגי ומשפחתי לפרשת ניצבים וראש השנה תשפ"א
פרשת ניצבים עוסקת בברית שכורת הקב"ה עם ישראל, במואב ערב כניסת עם ישראל לארץ ישראל.
פסוקי הפרשה מספרים כיצד משה רבנו מתאר לבני ישראל שעל המשמעות של הריחוק מהקב"ה. כאשר ישראל יתרחק מה', הם יענשו ויצאו לגלות ואז יתחיל תהליך של תשובה.
התהליך הוא תהליך של "שובו אלי ואשובה אליכם", תהליך הדרגתי בו עם ישראל עושה צעד לקראת קרבת הקב"ה ומנגד הקב"ה עושה צעד של קרבה וגילוי פנים כלפי עם ישראל.
התהליך כולו מתבטא בביטוי החוזר על עצמו שוב ושוב: "בכל לבבך", כלומר לא רק שינוי מעשי, אלא ובעיקר שינוי התודעה והעמדה הנפשית של עם ישראל ביחס לקרבת אלוקים.
בסוף התהליך משה רבנו מסכם בפסוקים השייכים יותר מתמיד לימים הנוראים. "כי המצווה הזאת אשר אנכי מצווך היום לא נפלאת היא ממך ולא רחקה היא. לא בשמים הוא לאמר מי יעלה לנו השמימה וייקחה לנו וישמענו אתה ונעשנה. ולא מעבר לים הוא לאמר מי יעבר לנו אל עבר הים וייקחה לנו וישמענו אתה ונעשנה. כי קרוב אליך הדבר מאד בפיך ובלבבך לעשותו".
מה הכוונה "בלבבך" לעומת, שמים ומעבר לים. בהבנה הפשוטה מעבר לים היא מקום רחוק, לעומת הלב שהוא בתוך האדם. אך בהתבוננות עמוקה יותר מעבר לים הוא דבר מוגדר, אדם יודע מתי הוא מגיע אל מעבר לים או מתי הוא מגיע אל היעד שהוא בדרך רחוקה. אך בלבבך הוא משהו שהוא ללא גבול. יש בלב עומקים ורבדים בלא סוף, הראיה קוק זצ"ל דימה את הלב לפני החמה שכל הזמן משתנים. אם כך משה רבנו אומר לבני ישראל שקרבת אלוקים אינה מציאות מוגדרת התחומה בגבולות ידועים, אלא מסע אין סופי עם השתנות והתפתחות מתמדת. השאיפה היא להיות במסע, כל זמן שנמצאים במסע עם ישראל נמצא בקשר האלוקי, זוהי התשובה התמידית לשוב קרוב יותר.
ההבנה הזו למושג תשובה שייך גם לקשר הזוגי, אפשר לראות את הקשר הזוגי כאתגר של שניים להכיר וליצור שותפות. ברגע שהשותפות עובדת, לכאורה הזוגיות מימשה את עצמה. אך למרבה הפלא המציאות טוענת אחרת. ככל שזוגות נכנסים לתלם קבוע, לשגרה, הקשיים בזוגיות צצים. נכון שהשגרה וההכרות מספקים בטחון. אך האגד הזוגי חייב התפתחות והתחדשות, הקשר הזוגי תלוי ב"כל לבבך". הלב נתון, הלב משתנה, כל הזמן הוא חושף עומק ורובד נוסף. הלב בוער כפני החמה, ככל שבני זוג מקבלים את הנחת היסוד הזו, הם מכוונים את עצמם לתדר הלב. הלב כוסף כל הזמן להכיר את בן/ת הזוג באופן חדש ולגלות תחושות ורגשות כמוסים שלא נחשפו ולא נאמרו. הלב מבקש לעשות עם בן/ת הזוג דברים שלא נעשו הלב מבקש בטחון בקשר שעדין לא הושג.
כל הכמיהות הללו מצריכות שיג ושיח זוגי עמוק ומשמעותי יותר מהשגרה היום יומית, כאשר ראש השנה הוא ציון דרך למכוונות הזוגית הזאת.
צריכים לדעת שזו מיומנות המצריכה לימוד על הדרך בה אפשר לתת לזוגיות את ב"כל לבבך". אני מזמין את מי שרוצה ללמוד מיומנות זו להיות בקשר.
שנה טובה שנה, שהקב"ה ישמע את כל תפילותינו לטובה

אם גם אתם רוצים להעצים ולשפר את הזוגיות שלכם צלצלו כעת 0526606036
או שלחו אימייל had128128@gmail.com