פרשנות זוגית בפרשת השבוע

האבות והאימהות של האומה נקראים כךכיוון שאנו הבנים והבנות שלהם. מצד אחד יש הרבה מה ללמוד מהם, אך מאידך הם כל כך מיוחדים, התנהלות חייהם כל כך יוצאת דופן, עד שאי אפשר לחקות אותם.
אני מבקש להתבונן באברהם אבינו בנקודה אחת המאפיינת את כל חייו ולנסות לראות איך נקודה זאת יכולה להעשיר את החיים בכלל ואת המערכת הזוגית בפרט.
לאורך הפרשה ולאורך כל חייו אברהם אבינו מגיב רק לאחר ראיה רחבה של המציאות. לעומת האחרים המגיבים מתוך ראיה צרה מאד.
לדוגמה, לאחר ברית המילה אברהם אבינו יושב פתח האוהל ורואה מרחוק אורחים, התגובה היא יציאה לקראתם והזמנתם אל ביתו ולבסוף ויכוח עם הקדוש ברוך הוא על עתיד אנשי סדום. אנו מבחינים שאברהם אבינו לא התמקד בעצמו ובכאבו בעקבות ברית המילה אלא בצרכי הציבור והכלל.
גם אצל לוט אנו מבחינים בהכנסת אורחים, אך לוט מקבל אורחים אחרת. הוא מתבונן באופן צר, הוא רואה את הכנסת האורחים שלו, המיקוד הוא עליו.
עד כדי כך שלוט מציע ברגע מסוים לאנשי סדום הצרים על ביתו, את בנותיו שיעשו בהן כרצונם ובתמורה לכך שיעזבו את האורחים שלו במנוחה.
בהמשך אברהם מתבשר על הפיכת סדום ומיד מתפלל בעבורם, המחשבה של אברהם היא לחלוטין לא עבורו במישור הפרטי ולעומתו לאחר הפיכת סדום, לוט מבקש להציל את מצער בכדי להציל את עצמו.
אבימלך רואה את שרה ואת האינטרס הצר שלו ולוקח אותה אליו.
דוגמאות אלו הן אמנם מועטות אך מלמדות רבות על דפוס קבוע. האבות התבוננו במבט רחב על המציאות וכך התוו את מעשיהם לעומת אחרים אשר התבוננו במבט צר ואינטרסנטי.
העיקרון הזה המופיע אצל האבות ונצרך מאוד במערכת הזוגית.
מערכת זוגית היא מערכת  של שני אנשים בעלי "אינטרנס" משותף הנכנסים תחת אותה קורת גג בכדי שיהיה לכל אחד טוב. כלומר, כל אחד רואה את טובתו. אחרת הוא לא היה מתחייב ונכנס לזוגיות. אך מאידך נוצרת הוויה חדשה ומאוחדת, בעלת צרכים שמעבר להסתכלות הפרטית.
זוגיות משמחת היא זוגיות שכל אחד מבני הזוג יכול בו זמנית לא רק לראות את עצמו וצרכיו אלא גם את הזולת. זו מלאכה קשה המצריכה לימוד ואימון רב.
לרוב המבחן אם בני זוג יכולים להתרומם למבט כולל, מופיע בשעת קושי, בשעת קונפליקט.
ככל שבני זוג יתאמנו על הקשבה נקיה בניהם, הקשבה כנה. ככל שבני זוג ילמדו לברר האם הפרשנות שהם נותנים לאירוע או למציאות היא כפי שהם חשבו מלכתחילה כך יקל עליהם להתרומם למבט כולל. מבט שאינו צר ופרטי.
המיומנות הזו בעולם המדגישה כל כך את האינטרס הפרטי מורכבת מאוד
אני מציע לכל זוג ללמוד את המיומנות הזו ולא להסתמך על אינטואיציה בלבד.
בהצלחה

אם גם אתם רוצים להעצים ולשפר את הזוגיות שלכם צלצלו כעת 0526606036
או שלחו אימייל had128128@gmail.com 

השאירו פרטים בטופס ואחזור אליכם בהקדם!