חוסר וודאות בחיים ובזוגיות

מבט זוגי ומשפחתי לפרשת בשלח תשפ"ב
סוף כל סוף בפרשה שלנו עם ישראל יוצא ביד רמה מבית עבדים לחירות עולם. התבוננות במשמעות של היציאה לחירות מבהירה שחירות היא היכולת להתמודד עם מצבי אי וודאות.
ראשית, האופן בו עם ישראל מתכונן ליציאה ממצרים. ישראל מקריבים את קרבן , אוכלים אותו כשהם מוכנים ליציאה, אך הם אינם יודעים בדיוק מתי הם יצאו.
לאחר שלשה ימי הליכה באופוריה, כמו במצעד צבאי, מלווים בעמוד אש ועמוד ענן הם נפגשים עם הים מחד ועם פרעה מאידך. עם ישראל נכנסים לחוסר אונים, מה לעשות?
חוסר האונים מתעצם כאשר הם מבינים שפרעה שלפני רק שלשה ימים נוצח, לפתע קם לתחיה, שמה יש לכוחות האופל יכולת אל מול כוחות הצדק האלוקי?
התבוננות בהדרכה האלוקית מלמדת אותנו כיצד להתמודד עם מצב חוסר וודאות.
תחילה אומר משה לעם התייצבו, עמדו, היכנסו לתוך עצמכם, לתוך כוחות החיים שלכם וצאו מתוך המערבולת של התגובה לעולם. התייצבו ואחר כך ראו, התבוננו במבט יותר רחב מהרגע ואז וראו את ישועת ה', לא אתם מנהלים את המציאות וממילא המציאות אינה חסרת אונים יש עבר ויש עתיד, אתם חלק ממנו. מתוך מבט כזה "דבר אל בני ישראל ויסעו". אך בזה זה לא תם הנס הגדול, ההליכה בים – ביבשה. משה ובני ישראל יוצאים "וירא ישראל את היד הגדולה אשר עשה ה' במצרים...אז ישיר משה ובני ישראל". חייבים להתבונן, לעקל ולברך, לקחת צידה אמונית למסע החיים למקרי אי הוודאות הבאים.
לכל אדם ולכל זוג ישנם אין ספור מצבים של אי וודאות בהם מרגישים חוסר שליטה במצב וממילא חוסר אונים. בדיוק כפי שאנחנו חווים מצב כזה, בכל העולם במהלך השנתיים האחרונות. חוסר הוודאות מתבטא בחוסר יכולת לשלוט במצב. האדם המודרני עבד לשליטה במציאות. לכן, כאשר המציאות לא ניתנת לשליטה, נמצאים בחוסר אונים ומהר מאד נופלים לייאוש.
כעת אני נפגש עם זוג שנשוי מעט זמן, אך זכו להתחתן בגיל יחסית מבוגר ותחושת חוסר האונים משתלטת להם על החיים הזוגיים כי כל אחד חשב שהוא יודע מה ואיך צריכים להתנהל חיים זוגיים. אך המציאות חזקה ממוגבלות הידיעה שלנו. הדרך להתמודד עם מצב חוסר הוודאות וחוסר השליטה היא לא לנסות לחזק שליטה אלא להפך. להתייצב, להסתכל פנימה, להתחבר לכוחות הפנימיים של כל אחד ושל כל זוג במנותק מהמציאות העכשווית. לחשוב על הכוחות של כל אחד, על החזקות שאיתן נכנס לזוגיות, חוזקות עליהן התבססה הזוגיות. ומתוך כך להתבונן במבט רחב יותר על המציאות ולהיות מוכנים יחד לעבור "בים ביבשה". לרוב אז ימצא איזשהו פתח שלא ראינו קודם משהו אחר וחדש. הדבר האחר יכול להיות גילוי כוחות איתם אפשר להתמודד עם המצב או אולי מישהו שאפשר להיעזר בו בכדי להתמודד עם המציאות.
תמצית העניין היא, להרפות משליטה ולהתבונן במבט רחב יותר, ליצור וודאות חדשה היא דרך נכונה יותר להתמודד עם חוסר וודאות.
בהצלחה 


אם גם אתם רוצים להעצים ולשפר את הזוגיות שלכם צלצלו כעת 0526606036
או שלחו אימייל had128128@gmail.com