נמצאה התרופה לחוסן

מבט זוגי ומשפחתי לפרשת חיי שרה תשפ"ד
בפרשה שלנו ישנן שתי סוגיות מרכזיות. האחת קבורת שרה אמנו וקניית מערת המכפלה והשניה חתונת יצחק אבינו. בשתי פרשיות אלו ישנם אבני בניין יסודיים חשובים מאוד ליסודות בית נאמן בישראל ואף להחזקת עמדה בימים מיוחדים שבהם אנו שרויים.
אברהם אבינו הולך לבני חת בכדי לקנות את שדה המכפלה לאחוזת קבר. שם הוא מלמד אותנו שיעור במקח וממכר. עפרון רוצה לנצל את ההזדמנות ולא רק למכור את מערת המכפלה אלא ליצור מעין ברית עם אברהם לכן הוא מציע לתת לו את המערה בחינם.
אברהם באופן עקבי ונחוש עומד על כך שהוא רוצה לקנות את המערה בכסף מלא. נחישותו של אברהם והיכולת שלו לא לאבד את המיקוד הובילו לרכישת מערכת המכפלה בכסף מלא. בסופו של הליך התורה מתארת "ויקם השדה והמערה אשר בו לאברהם... " חכמים פרשו את הביטוי "ויקם" הייתה תקומה לשדה ממקום חסר משמעות למקום מרכזי לעם ישראל.
הפרשה השנייה היא בחירת רבקה על ידי אליעזר עבד אברהם לאשה ליצחק אבינו. אליעזר מגיע לחרן ומתפלל לה' לקבל סימן על האישה המיועדת ליצחק בנו של אברהם אבינו. אליעזר עורך מבחן משונה ביותר - מבחן החסד. נתבונן במעשה של אליעזר ממקום קצת כפרני. הרי עשיית חסד היא מיקוד כלפי חוץ, כלומר מי שעושה חסד עסוק בלהתבונן החוצה כלפי מי שזקוק לחסד. ומנגד אשה באותם הימים "צריכה" להיות כזו שמבטה כלפי פנים, כלפי הבית. אז מדוע בחר אליעזר דווקא במבחן הזה כמבחן ההתאמה של רבקה לאשת יצחק?
אלא שיש כאן רעיון מאד עמוק ועצה מאד פרקטית. כל ההוויה הזוגית יכולה לנוע על ציר בין שני קצוות מה הוא הדבר שכל אחד מבני הזוג מחפש בזוגיות? האם זה הטבת מצבו האישי או שמא הוא מחפש בזוגיות לבנות דבר חדש ומשותף.
במישור האנושי, הפשוט זוגיות נתפסת כמוכנות להיכנס למחויבות הדדית, כל זמן שהמחויבות מטיבה את המצב של כל אחד מבני הזוג. אך התורה מלמדת אותנו שזוגיות היא יצירה חדשה ולכן המיקוד הוא לא מה טוב בשביל כל אחד מבני הזוג, המבט לא מופנה כלפי פנים, אלא להיפך, המבט מופנה כלפי חוץ, כלפי הזולת. במה כל אחד מבני הזוג יכול לעשות חסד ולהשלים את הזולת.
לכן אליעזר חיפש את זו שהמבט שלה הוא החוצה כלפי צרכי הזולת.
אך יש כאן רובד, נוסף כאשר המבט הוא כלפי פנים ישנם מצבים בהם האדם עלול לראות את עצמו כמסכן ואף חסר כוחות.
אך אם המבט של האדם עוסק בעזרה לזולת, אותו אדם מחובר תמיד אל הכוחות שלו, אל מקורות הכח הפנימיים שלו.
בימים קשים לעם ישראל אלו, ימים בהם המציאות לא יציבה, ימים של חוסר וודאות נדרש להוסיף ולהתאמץ בקשר זוגי, חינוך ילדים, יחס לזולת ואף הרחוק ממני. צריך להרבות בעשיית חסד של אמת.
פעולות אלו יחזקו את התודעה העצמית אל מול חוסר היציבות, יסייעו בחוסן וביכולת התמודדות עם מצבים מאתגרים.
בהצלחה
 


אם גם אתם רוצים להעצים ולשפר את הזוגיות שלכם צלצלו כעת 0526606036
או שלחו אימייל had128128@gmail.com