איך לזהות מרור זוגי ומה עושים איתו?

מבט זוגי ומשפחתי לפרשת החודש תשפ"א
פרשת החודש לעולם תקדים את ראש חודש ניסן ושבת הגדול. עיון בפרשת החודש מעלה כמה היבטים השייכים לדורות.
במבט שטחי, הפרשה מתארת את הציווי האלוקי, הדורש מעם ישראל להתנהל על פי הלוח הירחי. כמו כן, הפרשת מתארת את הציווי לסדר ההכנות, ל"סדר" הראשון ויציאת מצרים.
עצם הציווי למיסוד הלוח הירחי מהווה ניגוד למחשבה המצרית ש"אין כל חדש תחת השמש". לא בכדי, הפרשה נאמרת בארץ מצרים. בעומק תרבות ה"מה שהיה הוא שיהיה", בא ציווי אלוקי  להתחדשות.
המשמעות של התחדשות זו היא האפשרות לחיות את הרגע. כל רגע שונה מהרגע הקודם לו, השינוי מבטא חיים לעומת השקיעה בשגרה של האתמול וכד'. השגרה היא סוג של עבדות, אי אפשר להתנהל אחרת ממה שהיה מקובל עד אותו הרגע.
החירות הבסיסית היא היכולת להתנתק מהאתמול ולחוות את היום, להיות רגישים לשינויים העדינים.
בהמשך הפרשה מתוארת הדרך בה נאכל קרבן הפסח - על מרורים.
מה המשמעות לאכול עם המרור? המהר"ל מפרג מסביר שבפסח אנחנו צריכים למתק את המרור. איך ממתקים מרור?
מרור ממתקים כאשר מרחיבים את המבט ואת ההקשר ואז אמנם המרור מר אך הוא משרת מטרה חיובית וכך נהפך למתוק.
שתי הנקודות הללו הן היסוד המאפשר לצאת לגאולת עולם, הרעיונות הללו חיוניים לשמירה על  זוגיות בריאה ומאוזנת.
זוגיות בטבעה מחפשת עוגני בטחון. לכאורה, העוגן החזק ביותר הוא שלוות השגרה. דפוסי התנהלות קבועים, טקסים מוכרים ועוד. אך אליה וקוץ בה, ככל שישנה שגרה עלול להיווצר מצב בו כל אחד מבני הזוג יראה את השגרה ויפסיק לראות את בן הזוג כפי שהוא נוכח כרגע. השגרה מאפילה על הנוכחות. נדרשת דינמיקה מתמדת ושינוי תמידי. השגרה חוסמת ולא נותנת להיפגש ולחוות את המציאות החיה.
כאשר בני זוג מוכנים לפרוץ את השגרה ולחוות את הרגע ולהפגש עם התחדשות, אזי הזוגיות  הופכת למאוזנת. יש בה עוגנים של קביעות יחד עם עוגני צמיחה. כל זה יפה וטוב כאשר השינוי הוא לכיוון חיובי, אך מה קורה כאשר השינויים מכוונים לכיוון שלילי? מה קורה כאשר נפגשים עם "מרור"? הדרך להמתיק "מרור" היא בהרחבת המבט. כלומר, מרור בא להצביע על חוליה חלשה במערכת הזוגית - סוג של אינדיקציה שיש משהו המצריך התייחסות מעין זעקה של מי מבני הזוג לשינוי. חייבים להתייחס לזעקה להתבונן ולחפש את הציפייה הגנוזה בה ופוטנציאל הצמיחה האפשרית. כך ממתקים את המרור הזוגי. אסור להתעלם מזעקת המרור ולהפטיר דאשתקד. לכן עיקר ליל הסדר הוא הדיבור. כך גם במערכת הזוגית כשיש תחושה שיש מרור במרחב הזוגי חייבים לדבר בכדי להבין מהו המרור ולאן הוא רוצה להצמיח את הזוגיות. אם בני זוג אינם יודעים איך להתבונן ולדבר על המרור שלהם בכדי לצמוח ממנו זה הסימן שהם זקוקים לעזרה ולייעוץ.
בהצלחה
 
 


אם גם אתם רוצים להעצים ולשפר את הזוגיות שלכם צלצלו כעת 0526606036
או שלחו אימייל had128128@gmail.com 

השאירו פרטים בטופס ואחזור אליכם בהקדם!