פנים אל מול פנים...

מבט זוגי ומשפחתי לפרשת וישלח תשפ"א
בפרשת השבוע מתחוללת דרמה עצומה: יעקב אבינו יוצא למסע חזרה לעבר ארץ ישראל שלא על פי התוכנית המקורית, ללא הידיעה מה עם אחיו המחפש את ראשו.
לאחר בדיקת השטח ברור לו שעשיו מתכוון להרגו. אנחנו הצופים בדרמה מחכים למפגש האיתנים כמו במלחמת אבירים, כאשר האבירים שועטים זה לעבר זה והמצלמה מתמקדת בהילוך איטי לקראת המפגש.
כאשר לפתע ישנה תפנית מדהימה, העלילה משתנה ומתהפכת ב180 מעלות, במקום קרב איתנים ישנו חיבור עמוק, חיבוקים ונשיקות.
מה אפשר את המהפך המדהים הזה?
מדוע שליחת המלאכים לא מצליחה ואילו המפגש ביניהם מצליח יותר?
הסוד טמון בפנים: במהלך הפרשה הביטוי/המילה "פנים" מהווה ביטוי מוביל, הן במפגש של יעקב עם המלאך, הן במפגש של יעקב עם עשיו.
מבחינת התוכן המלאכים אינם מוסרים מסר שונה מאשר המסר שנדון במפגש האישי בין יעקב ועשיו.
חכמינו מוסיפים נופך להכנה שמתכונן יעקב למפגש בינו ובין עשיו ומציינים שיעקב מתכונן בשלשה מישורים: בתפילה, בדורון ובמלחמה.
כל שלשת המישורים הללו עניינם אחד. לחדד ולדייק את המוכנות של האדם לפעולה. התפילה מביאה את האדם להכרה שלא הכל בידיו, לעיתים הוא זקוק לסיוע עליון להצלחת מעשיו. העמדה הזו היא עמדה שיש בה המון ענווה וממילא פותחת את האדם לסובב.
כך גם נתינת דורון לזולת. כאשר אדם נותן משהו יקר לו לזולת, הוא חייב לזקק לעצמו מהו היחס החיובי בינו ובין חברו, שוב תנועה "הפותחת" את האדם.
גם מלחמה ואיך שלא נפרש אותה, בין היא כנגד הזולת ובין עם היא מלחמה פנימית של האדם עם עצמו, היא מחדדת את היחס בין האדם לזולתו.
כאשר אדם שולח שליח אל הזולת הוא משליך את המפגש על גורם חיצוני וממילא המפגש הוא פחות משמעותי ועוצמתי וחסר תועלת.
יעקב פותח את פנימיותו ולכן המלאכים פחות מצליחים מאשר הצלחת המפגש ביעקב לעשיו פנים בפנים - פנימיות הנפתחת לפנימיות חברו.
הסוד הזה הוא קריטי לכל מערכת בין אישית ובמיוחד בין בני זוג והיום יותר מתמיד.
בעידן הזום כאשר ישנם כל כך הרבה מתווכים במפגשים בין בני אדם, הצורך לפגישת פנים לפנים הוא הופך להיות צורך קיומי. אנשים מחד בורחים ל"מלאכים" שיתווכו את המפגש הבין אישי, אך מאידך חשים בדידות בהיעדר המפגש האמיתי - פנים לפנים.
במערכת הזוגית ישנם פעמים שזוגות בורחים למפגשים דרך מתווכים: הודעות כתובות, הודעות מוקלטות ועוד ולא מתאמצים להיפגש פנים לפנים.
לעיתים כתוצאה ממריבה או בשל סיבה אחרת, אך ישנה שיגרת החיים, השקיעה במרוץ היום-יומי וחוסר ההכרה בחשיבות מפגש פנים אל פנים, דברים אלו מזמינים בריחה מעין זה.
יעקב אבינו מלמד אותנו שפגישה פנים אל פנים לאחר תהליך של זיקוק פנימי עדיפה על הכל ומביאה לתוצאות מפתיעות.
אני ממליץ בחום לעשות מאמץ מיוחד וקבוע וליצור מפגשים פנים אל פנים. במפגשים האלו תמיד נגלה משהו חדש אצל בן הזוג שלנו, נעבור את הגשר לעולמו ונרשה לעצמנו לעבור תהליך זהה לתהליך שעברו יעקב ועשיו עד שנוכל להגיד לעצמנו ולבן הזוג "על כן ראיתי פניך כראות פני אלוקים ותרצני".


אם גם אתם רוצים להעצים ולשפר את הזוגיות שלכם צלצלו כעת 0526606036
או שלחו אימייל had128128@gmail.com