האיזון שבחיים...

מבט זוגי ומשפחתי לפרשת משפטים תשפ"א
פרשת משפטים מהווה את ההמשך לפרשת מתן תורה. הפרשה עוסקת במגוון נושאים. ברצוני להתבונן בנקודה מאוד מרכזית הבאה לידי ביטוי בכמה מהנושאים המופיעים בפרשה.
ראשית, ברשימת הנזקים שאדם חייב לקחת עליהם אחריות ישנו נזק מעניין מאד – "אש".
אדם חייב על אש שהבעיר אף על פי שהאש הזיקה לאחר זמן וכאשר לא הייתה ברשותו והתפשטה למרחק. המבעיר את האש חייב על הנזקים שנוצרו עקב הבערת הבעירה.
התורה מצווה את עם ישראל זהירות יתרה בגר, אלמנה ויתום ובאופן כללי מוסיפה לא תטה משפט.
ישנם שני עקרונות החורזים את המקרים הללו לאחד. האחד הוא האחריות של האדם על כלל מעשיו. שכן, רק כאשר אדם לוקח אחריות על מעשיו ועל ההשלכות של מעשיו אפשר לקדם ולהתקדם מבחינת הצדק החברתי.
הנקודה השנייה היא, "האמת" - דרישת האמת. כך גם האיסור לא לפגוע בחלשים בחברה, אלמנה גרים ויתומים. לסיכום התורה מבקשת מהאדם להיות מודע לכך שהעולם מורכב מלא קונפליקטים בין כוחות הנפש, צריך להתייחס לכל מכלול הכוחות.
התורה מבקשת מהאדם לאזן את החיים בין הכוחות השונים ולבחור לראות את המציאות באופן ענייני. השקפה כזו על החיים היא השקפה שאינה הישרדותית, אלא השקפה המבוססת על צדק, צדק לפרט וצדק לכלל. השקפה כזו היא השקפה בעלת מבט מורכב הרואה כל מקרה לגופו של עניין.
אני פוגש זוגות החיים יחד שנים רבות מתוך חוויה שהזירה הזוגית דומה לזירת אגרוף. כאשר לתפיסתם המערכת טובה כאשר יש שקט תעשייתי. יש שקט כי יש "מאזן אימה" בין בני הזוג לכן אין דרמות.
זוגות כאלו פעמים רבות מאמצים דפוסים קבועים. כל אחד מהם נמצא בצד הצודק. כאשר מי מהם חש מקופח הוא דורש אפליה מתקנת מהזולת. לזוגות אלו אני אומר שההשקפה הבסיסית שלהם שגויה. הזוגיות נמשלת לגן פרחים המתפתח ומשתנה. כאשר הנמשל לפרחים הם בני הזוג עצמם אשר צריכים כל הזמן לגדול מתוך חיבור למציאות המשתנה. זוגיות כזו לא מחפשת את הקביעות הקפואה, המתעמתת עם השני אלא את הדיאלוג המבוסס על מה שקורה כעת מתוך חיפוש ענייני ואמיתי. המטרה היא לא לנצח את השני או לשרוד על ידו, אלא להיות בדו-שיח מצמיח ומפרה. דו-השיח הזוגי תמיד יוליד משהו חדש אצל כל אחד מבני הזוג ויתקן משהו מהמידות ומהדפוסים הישנים. זוהי זוגיות החפצה חיים ושמחה. 
מבט כזה מצריך לימוד ואימון.
בהצלחה
 


אם גם אתם רוצים להעצים ולשפר את הזוגיות שלכם צלצלו כעת 0526606036
או שלחו אימייל had128128@gmail.com