לעיתים הקושי הוא המתנה הגדולה ביותר

מבט זוגי ומשפחתי לפרשת בשלח תשפ"ג
עם ישראל יוצא ביד רמה ממצרים הם עוברים בים, בתוך היבשה, נס עצום מתוך אמונה בה' ובמשה עבדו. אך מיד לאחר מכן מתחילה מורכבות חיי היום-יום, המציאות, אין מים לשתות. המים שישנם מרים ובנוסף לזה אין בשר. לכאורה היינו מצפים שרוחו של משה רבנו תיפול.
משה רבנו מלמד אותנו פרק בהנהגה, לא רק בהנהגת האומה, אלא בהנהגת כל אחד מאיתנו בחייו, במפגש בחייו. אין אדם ואין זוג שלא חווה לפעמים את הטלטלות בין החלום ושברו.
הפעם אתבונן בהנהגותיו של משה רבנו.
מיד לאחר קריעת ים סוף והתרוממות הרוח העצומה בני ישראל צמאים למים והמים שהם מוצאים, טעמם מר. אפשר ליפול לאכזבה וייאוש אך משה רבנו פונה בתפילה וה' מורה לו עץ, הוא משליך את העץ למים והם הופכים למתוקים. אפשר לומר שזהו נס אלוקי ואין מה ללמוד מכאן לחיי בני אדם הפשוטים. אך המדרש מבאר שהעץ היה עץ מר ומבאר שלא כדרך בני אדם הממתיקים מרירות בעזרת סוכר, ה' ממתיק ומרפא את המר בעזרת המר.
המשמעות היא שלפעמים המרירות היא בתפיסה שלנו בלבד, אך באיזון נכון המר עצמו הוא הממתיק. אתן דוגמא, כל מי שאופה ומבשל יודע שיחד עם הסוכר מוסיפים מעט מלח, אך הרי המלח הוא מלוח ומה לזה ולאפית עוגות מתוקות? אלא שביחס נכון המלח משפר את הטעם.
ממשיכה הפרשה ומביאה עוד שני קשיים בהם בני ישראל פוגשים: האחד, חוסר מים והשני חוסר בשר. לכאורה משה היה יכול לבוא בטענות אל בני ישראל על קוצר הרוח שלהם, שהרי הם ראו כל כך הרבה ניסים. אין להם אמונה שבעיותיהם יפתרו על ידי ההשגחה העליונה?!
אלא שמשה רבנו כאומן הנושא את היונק מבין שבני ישראל נמצאים בקושי גדול ודווקא בגלל אמונתם בה' הם באים אליו בטענה.
לא פעם האדם או בני זוג נפגשים במציאות מאכזבת או בהתנהגות מאכזבת של הזולת. גם כאן  אפשר לראות זאת כשבירת אמון, השמיים נופלים וכך להתייחס אל הזולת ואל עצמנו. ליפול לייאוש.
אך התבוננות בהנהגת משה רבנו מביאה יחס אחר. לעיתים הקושי הוא המתנה הגדולה ביותר, הוא מאלץ אותנו להתבונן ולשנות מבט כלפי המציאות, כלפי הפרשנות שלנו, להפתח ולחשוב אחרת. זה המקום לא לקחת את הזולת את הקשר או את עצמי כמובן מאליו מה שהיה הוא שיהיה. המבט מלא החמלה של משה רבנו מאפשר לו להבין מה כואב לעם ישראל.
אם נתמלא באותה החמלה כלפי הנפילות שלנו וכלפי הנפילות של הזולת, אם נצליח להבין שנפילה ראשית כל היא זעקה לא מודעת של הזולת לעזרה שהרי אחרת הוא לא היה נופל, אלא מתנהג כפי המצופה. אז גם תהיה לנו מספיק גמישות בכדי לרומם את עצמנו ואת הזולת.
יהי רצון שנזכה ללמוד מהנהגותיו של משה רבנו ונצליח למשות את עצמנו מהמקומות הנמוכים שפעמים אנחנו נופלים בהם, באמונה ולא באכזבה או בייאוש ח"ו.


אם גם אתם רוצים להעצים ולשפר את הזוגיות שלכם צלצלו כעת 0526606036
או שלחו אימייל had128128@gmail.com