איך הופכים מר למתוק בעזרת התבוננות?

פרשת השבוע חותמת את סיפור היציאה ממצרים בנס קריעת ים סוף. אך התבוננות נוספת מעלה רעיון שכל הפרשה בעצם מלמדת איך מר הופך להיות מתוק.
איך מצב הנראה על פניו קשה עד כדי בלתי אפשרי, לבסוף הופך להיות ל"ראש פינה".
מהו הסוד בהפיכת המר למתוק או כביטוי הנהוג "להפוך לימון ללימונדה"?
במהלך הפרשה בני ישראל נמצאים בסיטואציה לא נעימה, הם עומדים אל מול ים סוף, כאשר מאחוריהם המצרים. בלית ברירה כל מה שנותר להם לעשות הוא לצעוק לה' שיושיעם.
משה רבנו מצווה את בני ישראל כך: ראשית, "אל תיראו". שנית, "התייצבו וראו את ישועת ה'".
כלומר, השלב הראשון בתהליך הוא להחליט לא להיות במצב של פחד. השלב השני הוא להתייצב. התייצבות היא עמדה נפשית המאפשרת ראיה מרחבית, עמדה המאפשרת לצאת מהראיה ומהפרשנות המצומצמים. ורק אז אפשר לראות את ישועת ה'.
לאחר נס קריעת ים סוף בני ישראל נתקלים בבעיה נוספת, הם מגיעים למרה אך שם המים מרים ואינם ניתנים לשתייה . ה' מורה למשה רבנו להשליך עץ למים ולרפא אותם. הזוהר הקדוש מסביר מה בעצם ה' ציווה את משה:
שואל הזוהר הקדוש איזה עץ הושלך למים, עונה הזוהר הקדוש העץ היה עץ מר. בכדי ללמד את משה רבנו עקרון יסודי ביותר. בני אדם ממתקים מרירות בעזרת ריבוי של טעם אחר, מוסיפים סוכר אך הקדוש ברוך הוא ממתק ומתקן מרירות בעזרת הדבר המר בעצמו. כלומר, בעולמו של האדם יש טוב או רע. מתוק או מרירות.
העולם מחולק לשתי רשויות לפחות. אך בעולמו של הקדוש ברוך הוא מלא כל הארץ כבודו. לכן מה שנראה כלפי חוץ כמר, חייב להתקן בעצמו ולהיפך למתוק. זהו סוד ההשגחה של ה'.
כמו שהקדוש ברוך הוא מנהיג את עולמו, גם האדם מתבקש ללכת בדרכיו ולגלות שהמר יכול להיות מתוק.
איך מיישמים זאת במישור הפרטי ואף יותר מזה במישור הזוגי?
ככל שהאדם או מי מבני הזוג "כלוא" בראיה צרה, בפרשנות חד מימדית של המציאות, אזי אי אפשר להפוך מר למתוק. זוג יכול להישאר תקוע במצב של המון "מר" בחיים. אך כאשר מתייצבים ומתרוממים מתוך הכרה שלזולת אין כוונה רעה בהכרח אזי פתאום אפשר לראות במצב המר גם זוויות נוספות המאפשרות שינוי.
לא פעם אני נפגש עם זוגות ששנים רבות סובלים מחיכוכים ומריבות קשות.
וודאי שההתנהלות אינה נכונה, אך כל זמן שאחד מבני הזוג כובל את השני בדימוי מסוים, אי אפשר לשנות כלום.
בקליניקה ניסינו לשחרר את הפרשנויות אז הסתבר שאותם התנהגויות פסולות נבעו מפחד ומתסכול ולא מחוזק, כפי שהיה נדמה. שינוי מבט זה אפשר לבן הזוג הפגוע להתמלא ברגשות חמלה ולא רק בכעס ומרירות.
כך מתחיל השינוי, כך מתחילים להפוך את המר למתוק, להפוך מצב שנראה כלפי חוץ כקבוע ולא ניתן לשינוי.
אני מציע לכולנו לשים סימן שאלה על הפרשנויות שלנו כלפי הזולת, אז ורק אז אפשר לתקן את המציאות.
בהצלחהאם גם אתם רוצים להעצים ולשפר את הזוגיות שלכם צלצלו כעת 0526606036
או שלחו אימייל had128128@gmail.com 

השאירו פרטים בטופס ואחזור אליכם בהקדם!