להפוך אכזבה להזדמנות

מבט זוגי ומשפחתי לפרשת קרח תשפ"א
פרשת השבוע מתארת את המשך מסעם של עם ישראל. בפרשה מתואר מפגש מתוח מאוד בין משה רבינו לבין יחידים הטוענים לרשת את מעמדו.
הבעיה העיקרית היא לא רק בכך שאותם יחידים מערערים על מעמדו של משה רבנו האיש, אלא מערערים על כל מוסד ההנהגה של עם ישראל.
המתבונן בפרשה תוהה מה מביא אנשים במעמד כה חשוב, אנשים חכמים ונבונים לעשות מהלך כה מסוכן?
התשובה הפשוטה היא אכזבה. הן קורח והן מאתים וחמישים אנשי העדה ודתן ואבירם היו מאוכזבים. האכזבה היא ביטוי למצב שבו האדם מאוכזב כלוא בתודעה הפרטית שלו. האכזבה הופכת להיות מסוכנת כאשר חוברת אליה אידאולוגיה - זה מה שקורה לקורח. לקורח יש תמונת מציאות מסוימת ומשה רבנו מנסה להביא את קורח ועדתו להיפגש עם המציאות, המציאות האלוקית "מחר ויודע ה' את אשר לו" אך קורח מסרב לראות את המציאות.
אכזבה יכולה להיות המנוע החזק ביותר לתיקון עולם או להרס שלו. כאשר אדם מבין עד כמה הוא נעול בעולם הציפיות שלו ומוכן להיפתח אל המציאות אזי העולם מתפתח ומשתנה אלו מולו. אך אם אדם נשאר נעול בעולם הציפיות שלו, נשאר מקובע זה הופך להיות מסוכן מאד. זה נכון לגבי הפרט וזה נכון לגבי הכלל.
בסוף הפרשה הקודמת משה רבנו נפגש עם מציאות חדשה, "דין המקושש". משה לא מתעטף באכזבה כנגד המאורע, אלא מיד פונה אל ה' ומתחדש דין המקושש בשבת.
כך גם בפרשה שלנו, כאשר קרח מאתגר את ההנהגה בטענה "שהעדה כולם קדושים ובתוכם ה' ומדוע תתנשאו על עדת ה'". משה פונה אל ה' ומקבל הדרכה כיצד לנהוג לא לפני שהוא מוכן לפנות את ההנהגה. בפרשת השבוע, מאתים וחמישים נשיאי העדה מתעקשים להישאר באשליה שיצרו לעצמם ומזמינים את האש השורפת במחנה. התרופה היא הקטורת של אהרון הכהן הרץ במחנה.
מה מכילה הקטורת שעוצר את השריפה וגורם להתפקחות מהאשליה, מן האכזבה?
הקטורת היא החיבור בין הסממנים השונים ואפילו ההפוכים.
התהליך שעם ישראל עובר הוא למעשה התהליך שכל זוג עובר באופן תמידי. למעשה בני זוג הם שונים. לכל אחד יש את הציפיות שלו, את החלומות שלו ומימלא את האכזבות שלו.
האכזבות הללו יכולות להיות המניע להתבונן במציאות כמות שהיא מעבר לציפיות שיש לכל אחד מבני הזוג. לחילופין, כל אחד מבני הזוג ישאר נעול בתוך החלום האישי שלו - אזי הזוגיות בסכנה.
איך אוזרים כוחות "לוותר" על חלום ולהפוך אכזבה להזדמנות?
ראשית, אסור להדחיק אכזבה. הדחקת אכזבה היא התכחשות לחלום והסתרת החלום מבן הזוג. להיפך, יש לשתף בחלום. השיתוף אינו ממקום מאשים, אלא ממקום של שיתופי. שיתוף כזה פותח צוהר לבן הזוג להכיר את עולמו של הזולת. ההכרה הזו מאפשרת צמיחה בקשר הזוגי שכן, כעת יש הכרה בנדבך נוס בעולמו של הזולת.
כעת מגיעים לשלב ה"קטורת" כעת יש אפשרות להפוך חלום למשהו מציאותי יותר, או לשלב בין העולמות השונים, בין כך ובין כך ישנה אפשרות לצמוח למציאות בשלה יותר ולהכיר בטוב ולא להתמקד באכזבה.
זהו הערך המוסף בקטורת הריח הטוב.
בהצלחה בלהפוך את האכזבות לבניני המציאות  


אם גם אתם רוצים להעצים ולשפר את הזוגיות שלכם צלצלו כעת 0526606036
או שלחו אימייל had128128@gmail.com