"ניצבות" במקשרה זוגי והמשפחתי -     פרשת ניצבים, התשע"ח

פרשת נצבים היא הפרשה המשלימה לפרשת כי תבוא.
בפרשה הקדוש ברוך הוא מעביר את עם ישראל בברית., כאשר ההקדמה מאד מיוחדת ומעניינת.
"אתם נצבים היום כולכם לפני ה אלוקיכם..." לא כתוב עומדים אלא נצבים.
הביטוי הזה מיוחד מאוד ומשליך על עצם הברית.
ננסה לראות את המשמעויות ל"ניצבים" ומה אפשר לקחת מהפרשה לחיים הזוגיים ומשפחתיים.
לביטוי נצבים יש כמה וכמה הקשרים:
ההקשר הראשון הוא עמידה איתנה. זוהי עמידה מתוך אמונה, משה רבנו אומר לבני ישראל רגע לפני שהוא מסתלק שבני ישראל נצבים מכח עצמם ולא רק מכוחו כמו שהיה לאחר קריעת ים-סוף "ויאמינו בה ובמשה עבדו". שם האמונה נבעה מכוחו של משה רבנו. כאן בני ישראל נצבים מכוח האמונה בעצמם ובקשר שלהם עם ה'. לכן הברית היא היום במובן הפשוט כתיאור לזמן ההתרחשות. "היום" במובן של הווה מתמשך, "ויהיו בעינך כאילו כרגע עמדו רגליכם בהר סיני".
אם מעמיקים "ניצבים" במובן של יציבות כמו מצבה. עם ישראל נטועים כמו מצבה הבנויה מכל חלקי העם. כל אחד שותף למצבה הנהדרת. בלא הבדלי מעמדות, מראשיכם עד שואב המים.
המובן השלישי הוא ניצבים במובן של אחראים כמו הנער הניצב במגילת רות שהיה האחראי על הקוצרים. אזי המשמעות תהיה שבקבלת הברית כל עם ישראל נערכים להיות ערבים לזה כדי שהברית תשמר.
שלושת המשמעויות הללו נצרכות מאד במערכת הזוגית.
ברבות השנים למדתי שהרכיב, ואולי החשוב ביותר בקשר הזוגי הוא הביטחון. הביטחון בקשר, הביטחון והאמון שרוכשים האחד כלפי השני. ביטחון הזה מייצר יציבות בזוגיות.
הביטחון נובע מהאחיזה בערכים המפרנסים את הקשר הזוגי, אותם ערכים ככל שהם יופיעו במערכת הזוגית הם ישפיעו ביטחון.
הערכים הללו הם אותם עוגנים שמאפשרים לזוג לעמוד איתן כנגד כל מיני רוחות מבחוץ.
לדוגמא, לא מזמן פגשתי זוג שהבעל משרת בצבא קבע, הם שיתפו אותי בשיחה שחברה ניהלה עם האישה.
האישה נשאלה אם היא לא חוששת שבעלה נמצא כל כך הרבה זמן מחוץ לבית. ענתה האישה שיש לה ביטחון בבעלה. מעבר להיכרות איתו ,אחד הערכים שעליהם הושתתה הזוגיות שלהם היא הנאמנות המוחלטת האחד לשניה.
לכן אמרה האישה אני פחות חוששת. כלומר, ערכים משותפים מהווים את הניצבות - היציבות של הזוגיות.
כמו כן, האחריות האחד לשני ולזוגיות נותנת תחושה של ביטחון בקשר. הידיעה שתמיד יש מישהו שיהיה שם בשבילי נותנת תחושה של יציבות.
לבסוף, ההכרה שכל אחד חשוב במערכת הזוגית, אין מישהו מועדף, נותנת לא רק את תחושת היציבות, אלא גם את ההכרה בערך החבורה הזוגית הכוללת את המשפחה הגרעינית.
אני חושב שבפתח השנה החדשה זהו זמן מתאים ביותר לבירור זוגי ומשפחתי מה יכול להגביר את היציבות, את הניצבות במערכת הזוגית, מהם הערכים שהם העוגנים הזוגיים, מהם המעשים והמחוות המחזקים את הקשר, עד כמה אנו מחויבים ומרגישים אחריות לכל אחד במערכת הזוגית ומשפחתית.
בהצלחהאם גם אתם רוצים להעצים ולשפר את הזוגיות שלכם צלצלו כעת 0526606036
או שלחו אימייל had128128@gmail.com 

השאירו פרטים בטופס ואחזור אליכם בהקדם!