יסודות בניית העולם הזוגי

מבט זוגי ומשפחתי לפרשת נח תשפ"ג
פרשת נח היא פרשה ששמה והתוכן שבה נראים כהפכים. בסוף פרשת בראשית ובתחילת פרשת נח מופיעים סערה ותהפוכות עולם. עולם נחרב ונבנה, יש תחושה של סערת צונמי שלא משאירה אבן במקומה. מאידך שם הפרשה מבטא מנוחה ונחמה.
התורה מביאה את הטעם לשמו של נח שבמעשה ידיו מביא נחמה.
מהי תכונתו של נח בכך שהוא מביא לאותה נחמה עולמית? התבוננות בדמותו ובמעשיו של נח מבליטה כמה יסודות מאד חשובים.
נח הוא אדם בעל יכולת התמדה עצומה. עפ"י חכמינו נח בנה את התיבה במשך מאה ועשרים שנה מתוך אמונה שאולי יש עוד סיכוי לכך שהעולם יתקן את דרכיו. נח אדם יציב בדעתו, אדם אמיץ "שהולך" עם האמת שלו כנגד כל העולם. נח הוא בעל תודעת אחריות לא רק כלפי עצמו אלא כלפי העולם. אחת התכונות החשובות ביותר היא הנאמנות של נח.
בכל זמן היות כל יצורי הבריאה כלואים בתיבה, נח עמל יומם וליל לתת לכל אחת מהחיות בתיבה את כל צרכיה בצורה מדויקת. נח מתנהל מתוך התמסרות גמורה. יתר על כן, חכמינו למדו שבכל התקופה בה נח ומשפחתו היו בתיבה הם היו אסורים זה על זו. כך שנח הקדיש את עצמו לחלוטין לעולם, ליקום,  בלא שום התייחסות לעצמו.
כאשר העולם נחרב בגלל שהאנושות ושאר העולם שכחו את היסודות הבסיסיים והפשוטים לחיים בריאים וליחסים נכונים האחד כלפי השני "ותמלא הארץ חמס". נח מייצג את אי השפיות והיציבות ובזה הוא מנחם את העולם.
מאז דור המבול העולם עומד על בלימה, מחד הוא יכול להתדרדר למקומות מאד נמוכים והרסניים ומאידך אפשר להתרומם ולבשם את העולם בריח גן עדן. הדבר תלוי בגורם ממנו לוקחים דוגמה, האם מדור המבול שהיה שטוף בראייה אגואיסטית או מנח. גם בעולם הקטן קרי העולם הזוגי אפשר להישטף בסערת החיים, בגירויים, בפיתויים, בקשיי היום יום שהעולם מציב או שאפשר לנקוט בגישתו של נח.
ראשית צריך להתמלא באמונה שאפשר לתקן עם הרבה סבלנות. תמיד אפשר לתקן, כל אחד את עצמו והן ברוב הפעמים את מערכת היחסים. שנית, מתוך אותה אמונה וסבלנות ישנה עמדה של יציבות כלפי המערכת הזוגית, כלפי בן/ת הזוג. לא כל קושי גדול ככל שיהיה מחריב את הכל. לפעמים צריכים להיכנס ל"תיבה", למעין מעבדה של התמסרות ועין טובה האחד כלפי זוגתו בלא להסתכל על הטובה האישית אלא על "הביחד" מתוך אחריות. ושם במעבדה - בתיבה מנסים לשקם. לא תמיד בני זוג מרגישים מספיק בטוחים להיכנס לתיבה לבד הם חוששים שזה עלול להיות מעבדת נפץ אז כדאי לקחת ליווי וייעוץ נכון. ההתבוננות על "הביחד" היא התבוננות על צרכי הזולת ולא על הצורך שלי ממנו.
במה מאפשר כל אחד מבני הזוג לזוגתו. במה כל אחד תור לצמיחה הזוגית. אחד היסודות המשמעותיים ביותר הוא הנאמנות לזוגיות, הנאמנות המאפשרת את ההתמסרות הגמורה האחד לזולת.
לצערי נפגשתי לא פעם בזוגות שאחד מהם הרגיש שהוא אינו מסוגל לתת את עצמו למערכת הזוגית ופשוט עורק מתוך המערכת לתוך עצמו. זוהי פוזיציה מאד מסוכנת, להיות "אדם בתוך עצמו הוא גר".
ביסודות אלו אפשר להשתית את העולם הגדול ובוודאי את העולם הפרטי על אדנים יציבים יותר ובוודאי שמחים יותר.


אם גם אתם רוצים להעצים ולשפר את הזוגיות שלכם צלצלו כעת 0526606036
או שלחו אימייל had128128@gmail.com