ההבדל בין יחסי מין ליחסי אישות

פרשת השבוע היא אחת הפרשות המופלאות יותר, כל כולה הצצה אל מעבר לקלעים, אל מעבר לסיפור המקראי.
אנו נחשפים למתרחש בחדר הפיקוד של שונאי ישראל, להרהורי הלב שלהם ותכנון מעמיק כיצד לחסל את עם ישראל. דרך היחשפות זו אנו מגלים את ההבדלים התהומיים בין ישראל לעמים – "המבדיל בין קודש לחול - בין ישראל לעמים".
בשנים עברו עסקנו לא מעט בערך הדיבור  של חשיבותו הרבה בחיים בכלל ובחיי הזוגיות והמשפחה בפרט - דיבור חיובי.
הפעם נתבונן בערך לא פחות חשוב, ערך שזוכה לתשומת לב קוטבית לחלוטין, ולעיתים אינו זוכה לתשומת לב כלל או לתשומת לב מרובה אך זולה ומזלזלת.
אך אין כל ספק שהנושא חשוב מעין כמוהו.
בברכה אחת לפני נאומו האחרון, בלעם מברך את ישראל "מה טבו אהליך יעקב משכנתיך ישראל". חכמינו מסבירים שהכוונה היא שפתחי אהלי בני ישראל אינם מכוונים אלו מול אלו, כלומר בני ישראל נוהגים בצניעות. לכל משפחה יש את המרחב הצנוע והפרטי שלה.
ולעומת זאת, בסוף הפרשה אנו נחשפים לנפילה איומה ונוראה, "ויחל העם לזנות אל בנות מואב".
חכמינו רואים את סמיכות העניינים ברכותיו של בלעם והנפילה עם בנות מואב כקשורות, בלעם זיהה בעם ישראל את נקודת התורפה וייעץ לבלק - מלך מואב על הדרך בה יצליח להפיל את בני ישראל.
מהי נקודת התורפה?
נקודת התורפה של ישראל היא ייחודית, מצד אחד היא מעלה את ישראל לגבהי מרומים של קדושה ומצד שני יכולה להפיל אותם לתהומות הזנות.
אחד הנושאים החשובים ביותר ביחסים זוגיים הוא יחס האישות של הזוג. בעולם נוהגים לכנות יחסים אלו בשם "יחסי מין" כאילו מדובר בעניין טכני הקשור למין - סוג זה או אחר. ולעומת זאת, בתורה שכולה קדושה מתוארים יחסים אלו כיחסי אישות.
זהו הבדל תהומי, אלו יחסים המבטאים מפגש בין בני זוג בעלי אישיות שונה ייחודית.
זהו אינו צורך פיזיולוגי – גרידה, זהו ענין הקשור למהות האנושית, האלוקית של בני האדם ובמיוחד בני זוג.
מתוך ההבדל ביחס אל אותו מימד בקשר הזוגי והבין אישי,  נגזרות משמעויות רבות.
אלו המתייחסים אל "יחסי המין" ומחצינים את הפרקטיקה, הם אלו ששוכחים את ההקשר הערכי והרוחני. ולעומתם אלו המתייחסים אל "יחסי אישות" מצניעים את העניין עד שפעמים הוא נעלם לגמרי.
למען האמת, נושא זה חשוב מאין כמותו ואולי מהווה אינדיקציה לקשר בריא ומשמח בין בני זוג.
יחסי אישות הם סוג של נייר לקמוס לקשר משמח בין בני זוג, לכן הוא צריך התייחסות ותשומת לב זוגית נכונה בכדי שזוג ירגיש טוב עם עצמו. במרחב הזה בני זוג יכולים להרגיש שהם מקדשים את החיים.
אך הנושא הזה מצריך לא רק התייחסות הדדית אלא לימוד ולא בהכרח מהמקום של "יחסי מין".
אני מזמין זוגות אשר רוצים להעשיר את הזוגיות בתחום הזה בקדושה - לא להתעלם מנושא זה, כך מרחב זה בזוגיות יקבל את המקום הבריא והמשמח.


אם גם אתם רוצים להעצים ולשפר את הזוגיות שלכם צלצלו כעת 0526606036
או שלחו אימייל had128128@gmail.com 

השאירו פרטים בטופס ואחזור אליכם בהקדם!