מה לבגדים ולזוגיות?

מבט זוגי ומשפחתי לפרשת תצווה תשפ"א
פרשת תצווה מהווה את ההמשך הישיר לפרשת תרומה. התורה מרחיבה על נושא בגדי הכוהנים. בפסוקים המקדימים את פירוט הבגדים ישנו פסוק השופך אור מיוחד על נושא בגדי הכהן ועל בגדים בכלל.
"...ועשו את בגדי אהרן לקדשו לכהנו לי". הבגדים הם אלו המקדשים את הכהנים. רש"י הפרשן הגדול מוסיף "לקדשו ולהכניסו על ידי הבגדים שיהא כהן לי..." מהי המשמעות המיוחדת לבגדים? מה המשמעות כשמדובר בהקשר של עבודת ה' שבמהותה היא כל כך רוחנית? הרי בגדים שייכים לעולם של החצנה וחיצוניות.
לאחר חטא אדם הראשון, האדם ירד מגדולתו וייחודיותו. ה' בכבודו ובעצמו הלביש את האדם "כתנות עור". רבי מאיר, שהיה אחד מחמשת תלמידיו המובהקים של רבי עקיבא פרש: שלא מדובר בסתם בגדים אלא בבגדי "אור". כלומר, הבגדים לא רק כיסו והגנו על האדם, אלא גילו את אורו, את הייחוד שלו. לאחר חטא האדם הראשון, האור המיוחד של האדם ושל בגדיו התעמעם.
למה ר' מאיר התכוון, האדם בעצם חייו מדבר. הוא מדבר בהרבה אופנים, בדיבור מילולי בו הוא משתף במחשבותיו. הוא מדבר בעזרת מעשיו התנהגותו וכו'.
אך, האדם מדבר גם בעזרת הבגדים בהם הוא בוחר להתלבש. הבגדים חושפים את הערכים בהם הוא מאמין ואת מה שהוא רוצה לייצג, וכמובן את רצונו להשתייך לקבוצה זו או אחרת.
הכהנים לובשים בגדי קדש שמגלים כבוד ותפארת. בגדים אשר מבליטים את רצון הלובש לייצג ולהשתייך לעדת ה'. זו המשמעות העמוקה ב"עשו לי מקדש ושכנתי בתכם". אפשר להיות אמצעי להשראת שכינה כאשר אדם רואה עצמו כמחויב ומייצג את רצון ה' בעולם.
גם במגילה הבגדים תופסים מקום מאד מרכזי. החל מתחילת המגילה כאשר חכמינו מבארים שאחשוורוש לבש במשתה שערך את בגדי הכהן הגדול, כביטוי לבוז שרחש לרעיון גאולת ישראל ובניית בית המקדש השני. המגילה ממשיכה לתאר את חוסר הבגדים של ושתי, עד לתיאור השק ואפר שעטה מרדכי אל מול הלבוש המלכותי שבהמשך המגילה מרדכי הולבש בהם.
אך הרגע המרגש ביותר הקשור לבגדים הוא הרגע בו אסתר המלכה לובשת מלכות. "ויהי ביום השלישי ותלבש אסתר מלכות...". בכדי לבטא את עבודת הנפש הפנימית שעשתה אסתר ובכדי להיכנס אל המלך, היא לובשת מלכות.
השנה המאתגרת והמיוחדת שכל העולם עובר לא פסחה גם על נושא הבגדים. הרבה מאד מן המפגשים החברתיים ואחרים נעשים דרך הזום. מתוך ריחוק חברתי. אנשים נשארו בפיג'מות כל היום ובמקרה הטוב החליפו בגד עליון כדי להיראות סביר דרך מסך המחשב.
יש לתופעה הזו יתרונות של נוחות, אך יש לזה גם מחיר כבד. אנשים לא נאלצו להתבונן באיזה לבוש הם רוצים להתגלות ובאופן יותר עמוק יותר הם לא נאלצו  לברר לעצמם באיזה לבוש מלכות הם רוצים להתעטר. הנשמה של כל אחד חייבת לבוש בכדי להתגלות דרכה. ברמה הזוגית יש לזה מחיר עוד יותר משמעותי. כל אחד מבני הזוג הוא מיוחד בעיני חברו. התחושה המיוחדת הזו באה לידי ביטוי בין היתר בבחירה באיזה לבוש אני רוצה להיראות בעיני בן הזוג. האם בלבוש מלכות או בבגד סתמי ולא מעריך ולא מוערך. ככל שנרשה לעצמנו לראות את המרחב הזוגי כמרחב מלכותי בן הזוג הוא מלך או מלכה אזי כל אחד ישתדל לתת ביטוי לתודעה ולתחושה הזו גם באופן בו הוא לובש את הבגדים. בגד מלכות הוא בגד שבו הן הלובש והן אלו המתבוננים בו חשים את המלכות. בגדים לא צריכים להיות מוחצנים או לא נוחים, הם צריכים לבטא את ההערכה הפנימית העמוקה ביותר למלכות הזוגית.
בהצלחה
פורים שמח


אם גם אתם רוצים להעצים ולשפר את הזוגיות שלכם צלצלו כעת 0526606036
או שלחו אימייל had128128@gmail.com