זוגיות היא תהליך הדרגתי

מבט זוגי ומשפחתי לפרשת עקב תשפ"ג
השבוע עם ישראל חגג את טו' באב, יום האהבה הלאומי המתבטא גם במישור הפרטי - הזוגי. יום שבו הותרו השבטים להתחתן אלו באלו, לאחר האירוע הקשה של מלחמת אחים בסוף ספר שופטים. הפרשה נותנת גם היא כלים לאותו אתגר.
משה רבנו ממשיך בהכנת עם ישראל לכיבוש הארץ. לכאורה עם שפגש ניסים לכל אורך היותו במדבר החל מבארה של מרים, השליו, המן וכו' מצפה שגם הכניסה לארץ תהיה על ידי נס.
אז בא משה רבנו ומספר לבני ישראל על הדרך בה תכבש הארץ:  "ונשל ה' אלוקיך את הגוים האל מפניך מעט מעט לא תוכל כלתם מהר פן ירבה עליך חית השדה". תהליך כיבוש הארץ יעשה בצורה הדרגתית, על פי "הכלים" של עם ישראל. מובן אם כן שישנו הבדל בין השהיה במדבר לבין הכניסה לארץ שדורשת את המעורבות של העם, את "הכנת הכלים" שלו, לכן התהליך הוא הכרחי אחרת העם לא יוכל לנחול את הארץ.
בד בבד עם התהליך ההדרגתי ישנו חשש, החשש שעם ישראל יצליחו מעל למשוער, הם יכבשו את הארץ וימצאו בה הרבה ברכה ושפע במעשי ידיהם וישכחו מניין הכח להצלחה. "ואכלת ושבעת.. ורם לבבך ושכחת". המפתח לא ליפול במכשלה הזו הוא להיות בעמדה של "כי אם ליראה ולאהבה את ה'" -  לזכור שההצלחה לא מובנת מאליה, כל הכח בא מהעזרה של הקדוש ב"ה. זהו אחד האתגרים הגדולים ביותר של עם ישראל.
אנו חיים בעידן המיידיות והמוחשיות, הכל צריך להיות מיידי ומוחשי ואם ישנם דברים שאינם נראים ומוחשים מייד כנראה הם לא קיימים או הם לא טובים מספיק.
התפיסה הזו נוגעת בכל תחומי החיים, אוכל מהיר, ריגוש חזק ומהיר, ציפייה לתוצאות מהירות ומיידיות בכל תחום. אחד המרחבים בהם הדבר לא מתאפשר כלל הוא, תחום הקשרים הבין אישיים בכלל והתחום הזוגי בפרט.
על אף שיש לכל אחד חלום לזכות בזוגיות האידיאלית  אני רגיל לומר שהמרחב הזוגי הוא יציאה למסע של חיים. זהו מסע הדרגתי שיש בו עליות ומורדות וכל זה בכדי שנוכל לקנות את הזוגיות ולחיות אותה ולא רק לצפות בה כאילו אנחנו שחקנים בסרט.
הדבר נוגע לכל תחומי הזוגיות, לכל זוג את המרחב שלו, אם זה בשותפות, בחלוקת המשימות בין בני הזוג ואם זה באינטימיות בין בני הזוג. למעשה בכל שטחי החיים ישנו תהליך האמור לגדל את בני הזוג שלב אחר שלב.
יש שנוטים לחשוב שרק העליות מובילות לצמיחה, אך הדבר הנכון הוא שאף המורדות מעודדות צמיחה גם כן. העיקר שתהיה יראה ואהבה בין בני הזוג או בלשוננו כבוד והערכה.
כל זמן שאלו קיימים אזי המסע המשותף מרחיב את בני הזוג.
אסור לחיות בעולם המיידיות בציפייה לתמורה מיידית להשקעה, אלא צריך להתבונן במבט רחב ועמוק עם המון ענווה וסבלנות.
בהצלחה.
 


אם גם אתם רוצים להעצים ולשפר את הזוגיות שלכם צלצלו כעת 0526606036
או שלחו אימייל had128128@gmail.com