זוגיות היא לא מפעל לייצור סחורה

מבט זוגי ומשפחתי לפרשת ויקהל פקודי תשפ"ג
במבט ראשוני פרשות ויקהל-פקודי נראות כחזרה על פרשות תרומה-תצווה.
אפילו רש"י, הפרשן הידוע מאיר בתחילת פירושו שאת רוב הפירוש הוא פרש כבר בפרשות תרומה-תצווה ולכן הוא לא יחזור על פרושו.
אם כן מה בכל זאת החידוש? בהתבוננות בפרשת פקודי רואים את מניין כל חומרי הגלם מהם בנו את המשכן ואת העשייה בפועל על ידי חכמי הלב בצלאל בן חורי ואהליאב בן אחיסמך. התורה מתארת כל חלק מהמשכן וכל כלי קודש ובכולם מציינת "על פי ה'".
בספר מסילת ישרים לרמח"ל לאחר שהוא מבאר את מידת הזהירות העוסקת בזהירות שאדם צריך לנקוט במעשיו. הרמח"ל עובר לעסוק באותה שימת לב גם לכוונות שאדם חושב ומתכוון במעשיו. לא רק התוצאה המעשית חשובה שתהיה ראויה אלא אף כוונת הלב. בעולם שבו אנו חיים הדגש במקרים רבים הוא על התוצאה התכליתית, וכאשר התוצאה מומשה הכוונה לא רלוונטית.
לא כך בעבודת ה', הכוונה מאוד חשובה ולעיתים היא העיקרית.
גם במערכות יחסים לא רק התוצאה התכליתית היא החשובה אלא הכוונה, המניע שמאחרי המעשים חשוב לא פחות. הם חשובים מפני שהם משפיעים על התוצאה התכליתית.
כל אחד מבני הזוג מרגיש בכוונת הזולת, בין אם היא חיובית וטובה או חלילה להיפך, הדבר מן הסתם גורר יחס חיובי או שלילי כנגד.
החשיבות המיוחדת שהתורה נותנת למניין חומרי הגלם גם הוא לא עניין סתמי. התורה רוצה ללמד אותנו שכל דבר גדול נבנה מהמון פרטים קטנים. ראיתי סרטון קצר שמתאר כיצד בונים בניין רב קומות בסין. הבנייה כולל הפיתוח מסביב ארכה מספר מועט של חודשים לעומת בנייה שכזו במקומות אחרים בעולם כגון אירופה יכלה להתארך למספר שנים. ההסבר לכך נעוץ בשלב התכנון, התכנון אורך הרבה זמן וכולל בכובד ראש את כל הפרטים הקטנים הדרושים לביצוע מדוייק, כך שלב הביצוע מתקצר משמעותית.
שני העקרונות, חשיבות הכוונה וחשיבות הפרטים חיוניים למערכת הזוגית. זוגיות היא לא מפעל שצריך לספק תפוקה. זוגיות היא תהליך של איחוד בין שניים לכדי יצירת דבר חדש. לא ייתכן שהיצירה תכלול רק הוויה מעשית, היא צריכה לכלול את היכולת להתכוונן, להקשיב ולהתייחס לכוונה של הזולת ממקום של לב פתוח ולא מתוך חשדנות וניסיון הישרדותי.
בצורת התבוננות שכזו, לכל פרט יש חשיבות, כל התנהגות יכולה לבנות ולהשפיע טוב על הזוגיות. ומאידך מתוך חוסר תשומת לב גם דברים קטנים יכולים להרוס קשר.
יהי רצון שנצליח לבנות מתוך חכמת לב את המקדש הפרטי.
 

 

אם גם אתם רוצים להעצים ולשפר את הזוגיות שלכם צלצלו כעת 0526606036
או שלחו אימייל had128128@gmail.com