השירה הזוגית

מבט זוגי ומשפחתי לפרשת וילך תשפ"ג
פרשת השבוע ממשיכה ועוסקת בנושא ברית מואב. משה רבנו מתחיל את הפרידה מעם ישראל ואת מסירת שרביט ההנהגה ליהושע. לאורך כל הפרשה משה רבנו משתמש בביטויים "חזק ואמץ", "חיזקו ואמצו". הביטויים הללו מעידים על האתגרים הגדולים הצפויים לעם ישראל וליהושע, אתגרים המצריכים את דברי החיזוק של משה רבנו.
משה רבנו ממשיך ומזהיר על כך שעם ישראל יגיע לדרגה נמוכה מאוד, יצא לגלות ובתגובה ה' יסתיר פניו מעם ישראל. על אף התחזית הקודרת הזו משה מצווה את בני ישראל לכתוב את השירה שתהווה עדות לקשר הבלתי מותנה לברית בין ה' לקב"ה. מכח הברית, מכוחה של השירה, בני ישראל עתידים לחזור ולעלות מאותה הדרגה הנמוכה.
בחיים גם כאשר קיימת ברית בין שני צדדים, במצבים מסוימים הברית מופרת וכל צד פונה לדרכו. במקרה המתואר בפרשה משה מספר לבני ישראל באופן מובנה שיבואו ימים שעם ישראל יעזבו את ה', ולמרות זאת הברית לא מופרת כי היא לא מותנת בשום דבר.
הקשר של עם ישראל עם ה' משול לקשר של בני זוג: הדוד והרעיה.
המחשבה השטחית שקשר זוגי תמיד ידע רק עליות וכאשר ישנה ירידה כנראה שהקשר לא נכון – היא טעות ביסודה. כל קשר זוגי המורכב מעליות וירידות הוא קשר חי. החשוב הוא לא רק להבין שיש ירידות אלא להבין שקשר זוגי חייב את השירה ביניהם שתהווה לעד.
כל זוג חייב לבנות בקשר הזוגי קומה שאינה מותנית. כלומר כל זמן שהקשר בהתניה המבוססת על "אם ..אז", ברגעי ירידה יעלו מחשבות על עצם הקשר, האם לתחזק אותו או שמה לפרק.
קשר צריך להיות בנוי על משהו שהוא מעל ומעבר. זה מזכיר את הסיפור הידוע על פגישת רחל עם רבי עקיבא. רחל בת העשיר כלבא שבוע הבוס של רבי עקיבא, רואה אותו הרועה של אביה. הפתיחה בה היא פונה אליו מפתיעה ביותר. "רואה אני אותך שאתה צנוע ומעולה..." רחל לא מבליטה את מראהו או את גילו, אלא את התכונות העצמיות של ר' עקיבא. היא אינה מבליטה את מה שיכול להתקלקל עקב מעשים אלו ואחרים אלא את ה"שירה", את מה שעצמי לרבי עקיבא.
כך כל בני זוג צריכים לכתוב את השירה שלהם, אותה השירה שתבליט את הדבר שעומד ביסוד הקשר, אותו אחד שאינו מותנה במעשה זה או אחר. ה"שירה" הזו תהווה את הנקודה הארכימדית שתרים את הקשר ברגעי נפילה.
השירה מורכבת מתכונות, מרגעי עבר ומחלומות עתיד משותפים.
יהי רצון שלקראת יום הכפרה כל זוג יצליח לכתוב לעצמו את השירה שאינה תלויה דבר.

 

אם גם אתם רוצים להעצים ולשפר את הזוגיות שלכם צלצלו כעת 0526606036
או שלחו אימייל had128128@gmail.com