"מתנות" בין בני הזוג

מבט זוגי ומשפחתי לפרשת ויצא תשפ״א
זכורה לי תקופה בהיותי ילד,  בכל פעם שנפגשתי בפרשת השבוע, בסיפור של יעקב אבינו ולבן היה מתעורר בי מעיין כעס על יעקב אבינו.
תהיתי ביני לבין עצמי: "....יעקב, לבן מרמה אותך ואתה כמעט מקבל את המרמה בשוויון הנפש, חוץ מהתרעמות קלה אין בך לא כעס, אתה לא מגיב בשבירת הכלים, במעין השלמה...איפה הצדק? העמידה על שלך?..."
כך חשבתי לעצמי, בכל פעם שנתקלתי בסיפור חיו של יעקב אבינו, במפגש עם שכם בן חמור, במעשה דינה. אפשר לראות שורשים להתנהלות זו גם אצל יצחק אביו בהתנהלות מול אנשי אבימלך.
בקיצור, בתור ילד לא הבנתי איך אבותינו הקדושים לא עמדו על הצדק, על זכותם הבסיסית.
לאחר שנים, נפגשתי עם תורה מיוחדת במינה של רבי נחמן מברסלב ששינתה לי את המבט לחלוטין:
בליקוטי מוהר"ן קמא /ו' אומר רבי נחמן שברגע הראשון אינה מובנת "כשישמע בזיונו, ידום וישתוק".
כשאדם נפגע, התגובה הראשונית והמיידית היא התנגדות, השבת מלחמה, כיוון שנדמה לו שנהגו איתו באופן לא צודק. אך כאן רבי נחמן אומר לנקוט בעמדה שונה, במבט ראשון זה מזכיר את האמרה "אם סטרו לך על הלחי הגש את הלחי השנייה".
אך במבט מעמיק יותר רבי נחמן מבאר תפיסה שונה ועמוקה מאד: כל פגיעה היא בעצם הפער בין מה שאדם חשב או ציפה מן המציאות לבין מה שקרה בפועל.
כאשר לאדם ישנה תמונת מציאות מסוימת מבחינה מוסרית או מכל בחינה שהיא ולפתע הוא סופג התנהלות אחרת, שונה ממה שהורגל, הוא נפגע ומתבזה, באותו הרגע ישנה תחושה של חוסר אונים. הפער נובע בגלל שמבטו של האדם מצומצם לגבי המציאות.
אומר רבי נחמן אם נפגשת עם פער, אם "קיבלת מכה", לפני שאתה מגיב תתבונן ותחשוב מהו הפער? מה במתנה הרחיב לך את נקודת המבט על המציאות? רק אז תדע מהי התגובה הנכונה כלפי המציאות.
נחזור ליעקב אבינו, אמנם לבן רימה אותו, אך התוצאה הייתה מתנה אדירה ליעקב ולכנסת ישראל כפי שמופיע שנים אחר כך בברכה שברכו את בועז ורות "יתן ה' את האשה הבאה לביתך כרחל וכלאה אשר בנו שתיהם את בית ישראל...".
אם יעקב היה מגיב כפי שאנו רגילים, בחיפוש האמת המיידית ושובר את הכלים, הוא ואנו לא היינו זוכים לשתי אימהות גדולות.
בכל המערכות הבין אישיות ובמיוחד במערכת הזוגית מחפשים את האמת, את הצדק והמוסר. זה מאוד יפה אך לרוב לא יעיל ומזמין הרבה מאד חיכוכים ומריבות.
כאשר בין בני זוג השאלה היא מי צודק, בני זוג נשארים רחוקים אחד מן השני, כל אחד נעול בעולמו המצומצם. אך אם השאלה היא מהי המתנה שאנו מקבלים תמיד האחד מן השני.
גם כאשר ישנה פגיעה או אי הבנה. התגובה הראשונה היא "וידום", שלב של התבוננות פנימית - מה אירע? מה הייתה מחשבתו של הזולת? אזי בני זוג מגדילים את אופק המבט של כל אחד וצליחים להכיל מעבר לעצמם. זה לא קל ולפעמים אפילו כואב מאד.
בקשר בין בני זוג תמיד ניתנות "מתנות" בין אם הם עטופות יפה ובין אם לא. רק התבוננות פנימה ולאחר מכן  החוצה מאפשרת לקבל מתנות אלו.
בהצלחה.
 


אם גם אתם רוצים להעצים ולשפר את הזוגיות שלכם צלצלו כעת 0526606036
או שלחו אימייל had128128@gmail.com