נר קטן הבדל גדול

מבט זוגי ומשפחתי לפרשת מקץ וחנוכה תשפ"ב
שבת חנוכה היא שבת מיוחדת בה יש שתי מעלות, האחת חנוכה והשנייה שבת הנמצאת ברצף הסיפור של יוסף ואחיו. חג החנוכה הוא במהותו חג משפחתי - "איש וביתו". הדלקת הנר הבודד היא למעשה הדלקה לבית כולו. בהדלקת הנרות העיקר הוא אור בבית.
ישנם כמה טעמים לחג החנוכה: הטעם הידוע הוא נס פח השמן, בטיהור המקדש והניצחון של מעטים מול רבים.
אך ישנו טעם נוסף להנפת נס המרד. היוונים גזרו שכל כלה ביום חתונתה תיטמע להגמון היווני ורק אחר כך תיכנס לחופתה. אחותם של החשמונאים, ביתו של מתתיהו, ביום חתונתה החביאה בבגדיה חרב וברגע שהייתה צריכה להיטמע להגמון, ערפה בעזרת החרב את ראשו.
יהודית הביאה את ראש ההגמון לאחיה וטענה בפניהם עד מתי הם מוכנים לספוג את העלבון והבושה על השפלתם של בנות ישראל. ובמעשה זה היא הניפה את נס המרד. לפי סיפור זה מובן מדוע חנוכה הוא חג של הבית המשפחה, טהרת המשפחה. לא רק החיוב אלא אף הנרות עצמם מהווים תיקון והארה לדורות בתיקון חילול המשפחה.
התלמוד אומר ששלהבת הנר הוא יפה לבדיקה וברור. שלהבת אינה אבוקה שמסנוורת, אלא השלהבת של הנר הוא אור מספיק חזק בכדי להבחין בין האור והחושך. את שלהבת הנר מדליקים בשעה שבין השמשות משבא החושך ומכסה ארץ והוא מאפשר לראות את אור הנר בבהירות אל מול החושך. כשאנו פוסקים כבית הלל שכל יום הולך ומוסיף הדלקת הנרות מהווה מעין תהליך מובנה של הוספת האור ומשמעות.
כל הפרטים הללו מצטרפים לתהליך מאד עמוק שעוברים הבית ומערכת היחסים שבו.
בכל מערכת יחסים זוגית ובמשפחה בכלל ישנו חזון או חלום איך דברים אמורים להיות. ביחס לחלום המציאות תמיד שונה. מהר מאד אפשר להיכנס לאווירה של דכדוך או תסכול בין אדם לבין עצמו או מריבה בין בני זוג. בא חנוכה ומבהיר שהחיים מונעים על ידי חזון, אך הדרך למימוש החזון הוא בכך שמדליקים נרות קטנים בחושך ומאירים את הנקודות הטובות במציאות הנוכחית.
רק על ידי איסוף הנקודות הטובות שיש במציאות הנוכחית אפשר להתקדם לעבר החלום והחזון הגדול.
בפרשת השבוע אנו נחשפים לחלומות פרעה, לחלומות שר האופים ולחלומות שר המשקים. יוסף חווה תסכול  על אף שפתר את חלומותיהם, הוא נשאר בבית הסוהר עוד שנתיים. כשלאורך אותו הזמן, יוסף לא ידע מתי הוא יצא, אם בכלל. אחד הדברים שמחזיקים אותו הן ההצלחות הקטנות של היום יום. הנרות הקטנים מאירים את  החיים "ויהי ברכת ה' בכל אשר יש לו בבית ובשדה", "ואשר הוא עשה ה' מצליח". הנרות המלווים את יוסף ומחזיקים בתודעתו את השייכות לחלומות שלו עצמו אלו הנרות הקטנים ההצלחות הקטנות יום יום - זוהי השגחת ה'.
בכל מערכת זוגית ישנם אותם הנרות, האתגר הוא לגלות אותם ולחשוף אותם, להתמלא מהם, בכדי להמשיך ולהאיר את החיים המשותפים מכח הנרות לעבר חזון גדול יותר
האתגר הוא לבחור לראות את הנרות ולא את האכזבות של היום יום לעומת חלום המחר שעוד לא התממש.
בהצלחה.


אם גם אתם רוצים להעצים ולשפר את הזוגיות שלכם צלצלו כעת 0526606036
או שלחו אימייל had128128@gmail.com