כשנאמרים דברים שלא יאמרו...

מבט זוגי ומשפחתי לפרשת קרח תשפ"ג
בהמשך לעליות ולמורדות במסעם לארץ ישראל משה רבנו פוגש בערעור הכי קשה למעמדו ולמעמדו של אהרון. משה מבקש להניא את קרח וכל עדתו ומסביר שבעצם הערעור הוא לא עליו אלא על הנהגת ה', אך ללא הועיל. קרח נבלע באדמה ועדתו נשרפו.
ה' מורה למשה לקחת את מחתות מאתים וחמישים אנשי עדתו של קרח ולעשות מהם ציפוי למזבח. לכאורה הדבר המפתיע ביותר לקחת את המחתות שבהם אנשי העדה רצו לבטא את המרד שלהם בהנהגת אהרון ומשה ולשים דווקא אותם ציפוי למזבח?!
אך יש כאן רעיון מאוד עמוק השייך לעולם התיקון והתשובה בחיים בכלל.
לרוב אנחנו מתבוננים על העולם ובוררים בין הטוב לבין הרע. את הטוב שומרים ואת הרע מסלקים. כך העולם מסביב מתנהל. אך מפני שאנו כבני אדם מנסים להיות יעילים אנחנו לא פעם מנסים לתקן ולהפוך את הרע לטוב. זה נכון ביחס לעולם החומרי וגם ביחס לעולם הנפשי, המופשט. כאשר נעשים מעשים, המציאות מתקבעת ומאד קשה לנו לראות את הדרך בה אפשר לשנות את העתיד על פי מה שנלמד מניסיון העבר.
התורה מבארת שאפשר לתקן את עצם מעשה הקלקול. אותם המחתות ששמשו את עדת קרח אמנם שמשו למעשה חמור של ערעור על מעמדו של משה רבנו, אך מה היו המניעים שלהם? האם המניעים היו בתכלית השלילה?
התורה מלמדת שאם בעומקם של דברים, המניע לא היו שגוי לחלוטין, אך המעשה היה שלילי עדיין ניתן לתקן. "החטא" הופך להיות ציפוי למזבח. המניעים של עדת קרח היה הכבוד הם חשו שהם לא נראים, התחושה הזו היא חיובית כל אדם ראוי שיחוש שהוא נראה ונוכח. אך מכאן ועד המעשים שנעשו, המרחק גדול ופה הייתה טעותם.
שמואל הנביא שהיה מבני בניו של קרח הכתוב מלמד שהוא היווה אופוזיציה לבני עלי מזרע אהרון הכהן. הוא ביקר את הנהגת עלי הכהן אך מפני שהמניעים היו מתוך קדושה ולא חיפוש אגו פרטי הדבר נחשב לביקורת חיובית. התיקון הוא האפשרות לבחון את מה שנעשה ואף את המניעים למעשה.
ברמה הזוגית ישנם מעשים אשר לא ייעשו אף בשעת כעס, כגון דיבורים שלא צריכים להאמר. ישנם זוגות שכאשר נדמה שעוברים על אותם הדברים נשברו הכלים והתפרקה החבילה. אך זה לא נכון מפני שצריך אז לברר מה היו המניעים ואת אותם מניעים לתקן.
האתגר הגדול ביחסים הזוגיים הוא לברר מהם המניעים תוך התעלמות לרגע מהמעשה שנעשה.
תמיד לשאול לא רק מה נעשה אלא מדוע מה הייתה הכוונה ומדוע.
בהצלחה


אם גם אתם רוצים להעצים ולשפר את הזוגיות שלכם צלצלו כעת 0526606036
או שלחו אימייל had128128@gmail.com