לחלום זה דבר הכרחי...

מבט זוגי לפרשת וישב תשפ"ג
פרשת השבוע מפגישה אותנו עם חלומות, הן חלומות של יוסף והן החלומות של פרעה.
לכאורה מדוע מתחשבים כל כך בחלומות הרי הם בסך הכל חלומות?
חלום יכול להיות חלום שווא, גיבובי דמיוניות אך חלום גם יכול להיות שער לחזון מעין נבואה שעתידה להתגשם.
החלומות של אבותינו ובמקרה שלנו של יוסף הם במדרגת חזון. כך אפשר להבין מדוע האחים לוקחים את חלומותיו ברצינות כל כך גדולה. ומצד שני דווקא משום שחלום יכול לבוא ממקום כל כך גבוה, קשה להבין מדוע האחים מגיעים למצב "ולא יכלו דברו לשלום", לשנאה כה עמוקה. מדוע לא לדבר ולנסות לברר או להבין משמעות החלומות, החזיונות שרואה יוסף?!
בהמשך הפרשה כאשר יוסף מגיע אל אחיו בכדי למלא את שליחות אביהם "לך נא ראה את שלום אחיך ואת שלום הצאן והשבני דבר", הם מתנכלים להרוג אותו. שוב בלא לדבר קודם.
צריך להתבונן עמוק יותר בהתרחשות בפרשה וכמובן בהשלכות לימינו במערכות יחסים בינאישיות וזוגיות בפרט.
בכדי לחלום חלום צריכים להיות פתוחים ולראות דברים שמחוץ לקופסה, לראות דברים בלא מקובעות ולאפשר למחשבות להפליג על כנפי הדמיון. ככל שהמחשבה מקובעת אל המוכר, אל המציאות הממשית, כך קשה יותר לחלום. הדבר נכון לגבי החולם ובוודאי גם לגבי מי ששומע סיפור חלום של מישהו אחר. לכן הרבה פעמים ילדים מסוגלים לחלום ולזכור את החלומות שלהם מאשר אנשים מבוגרים.
לאחיו של יוסף היה ברור מאוד איך המציאות צריכה לההראות, איך צריך להתנהג, איך יעקב אבינו צריך לנהוג וכו'. הכל היה ברור להם, לכן הם לא יכלו לחלום ולא לראות חזון אחר, אלא לדבר ול"התכתב" עם יוסף וזו בדיוק הבעיה.
האחים צריכים לעבור מהלך שלם וזמן רב עד שהם לומדים להקשיב ולצאת מהמקובעות ולשמוע חזון, לכן רק בסוף ספר בראשית יוסף יכול לחזור על החלום ועל פשרו.
האמת ניתנת להאמר שאדם שאין לומר חלום שאיפה חזון כל שהוא ביחס לחיו,
ללא עתיד שאיליו יש לשאוף החיים מאוד משמעממים. הדבר נכון הן לגבי היחיד ולא פחות לגבי בני זוג.
כמו כל דבר זוגי, אם לגבי היחיד היכולת לחלום דורשת מידה של תעוזה וגמישות מחשבתית ולגבי בני זוג התעוזה והגמישות הנדרשים הם ברמה הרבה יותר גבוהה.
נדרשת גם יכולת מאד משוכללת של דיבור הדדי, כלומר שיתוף והקשבה. היכולת לחלום במישור הזוגי הוא מתכונת מופלאה להתחדשות זוגית.
ניסיון לדמיין את החיים עם שינוי כזה או אחר מוציא מכל אחד מבני הזוג בנפרד ומהקשר הזוגי איכויות שהם לא הכירו בעבר.
לאני ממליץ מפעם לפעם לשבת יחד, להעז לחלום בהקיץ ולשתף האחד את זולתו בחלומות הללו לנסות להבין את משמעות החלום ומדוע הוא חשוב ואיך מתעלים את המציאות לקראת מימוש החלום.
זוהי תנועה נפשית המקבילה לריקוד.
בהצלחה  


אם גם אתם רוצים להעצים ולשפר את הזוגיות שלכם צלצלו כעת 0526606036
או שלחו אימייל had128128@gmail.com