האיזון בחיים ובזוגיות

מבט זוגי לפרשת פנחס תשפ"ג
בפרשת השבוע אנו פוגשים בשני מנהיגים בעלי דרך הנהגה הפוכה האחד מהשני. מחד, פנחס בן אלעזר הכהן ומאידך יהושע בן נון.
טרם פרידתו של משה רבנו מעם ישראל, הוא מצטווה למנות את יהושע לממשיך דרכו. אחת התכונות שמייחדות את יהושע היא, "איש אשר רוח בו".
חכמינו מבארים שהכוונה למושג "רוח" שיודע להלוך כנגד רוחו של כל אחד. כלומר יהושע לא רק מבין איך לנהוג עם כל אדם אלא להלוך כנגד רוחו של כל אדם. כלומר, הוא מבין לעומק את האדם שמולו ולכן יודע איך לנהוג איתו.
כאשר אדם יודע להתנהל בעולם מורכב, ייתכן והוא פוליטיקאי טוב, לכן הוא יודע להשיג את מטרותיו. אך יש דרך שונה, בה האדם יודע להכיל את הזולת ולהבין אותו באמת ולכן יכול להלוך "כנגדו – איתו". זוהי רמת קשר אחרת לגמרי. ההופעה של יהושע שונה בתכלית מפנחס. פנחס הופיע עם אמת שאינה מתפשרת, עקרון מוחלט שברגע קיצון שמר על עם ישראל שלא יאבד את זהותו.
 במישור מסוים פנחס דומה מאד למשה שלא עמעם את האמת האלוקית שקבל מסיני ולכן יכל היה לרומם את ישראל במהלך מסעם ממצרים עד לפאתי ארץ ישראל.
השילוב והתנועה בין שתי הדמויות הללו הוא חכמת ההנהגה של עם ישראל. לכן יהושע חייב את אלעזר הכהן על ידו שישאל במשפט האורים לפני ה' ועל פיו יצאו ועל פיו יבואו.
כשהתבוננתי בדבר חשבתי שכך גם ראוי בכל מערכת זוגית ומשפחתית. מחד ההכרה וההליכה בכיוון ברור הדוגל בעקרונות שעל פיהם כל זוג וכל משפחה יכוונו את דרכם. אך מאידך חייבת להיות אותה רכות וגמישות בהנחלת אותם העקרונות והפיכתם למציאות הן במישור החינוכי והן במרחב הזוגי.
החיים לא יכולים להתנהל על עקרונות עוורים למציאות - "עולם חסד יבנה". מציאת השפה המתאימה, הבחנה ברגע הנכון בו  יש לומר או להגיב לדבר מה היא חכמה גדולה. ולעיתים אותה החכמה לדעת להלך כנגד רוחו של כל אחד היא הידיעה מתי דווקא לא לומר דבר זה או אחר. העולם בו אנו חיים מוצף במידע, וככל כמות ונגישות המידע גדלה כך העולם הולך ונהיה יותר ויותר מקובע ופחות גמיש.
נעשו כמה וכמה ניסויים בעולם השיווק שמצאו שאנשים נהיים יותר שמרנים ככל שיש ריבוי אפשרויות. אנשים נוטים לחזור למוכר בגלל הקושי בהכלת ריבוי האפשרויות. זה נכון בכל תחום בעולם הצרכנות, בעולם הערכי ובמרחב הבין אישי.
דווקא במצב של התחזקות מגמת השמרנות אנו נדרשים לתנועת ההליכה כנגד רוחו של כל איש ואיש הלא היא היכולת להגמיש ולאזן את הקשיחות של המבט השמרני.
הדרך המאוזנת היא הדרך הבריאה והנכונה.
בהצלחה
 אם גם אתם רוצים להעצים ולשפר את הזוגיות שלכם צלצלו כעת 0526606036
או שלחו אימייל had128128@gmail.com