מסע זוגי - מסע לתיקון השבר

מבט זוגי לפרשת מסעי תשפ"ב
פרשת השבוע חותמת את ספר במדבר, במהלכה הפרשה ממקדת אותנו במסרים חשובים מאוד. הפרשה פותחת בתאור כל התחנות שעם ישראל עבר בהם החל מיציאת מצרים. הפרשה ממשיכה  בתאור גבולות הארץ והגדרת ערי הלווים וערי המקלט, אותם ערים שאליהן בורח מי שנכשל בהריגה ללא כוונה. ולסיום, הפרשה "מטפלת" בבעיה המתעוררת עקב בקשת בנות צלפחד לרשת את נחלת אביהם על אף שלא היה להן אח.
כל סיפור בפרשה מקפל בתוכו עיקרון חשוב הן באיסוף הספר והן במסר לעתיד. היכולת של העם להתקדם לקראת העתיד אפשרית רק כאשר הוא "מושרש" בעבר. ההשתרשות בעבר היא אינה רק בעבר המזהיר כמו אצל עמים אחרים לאורך ההיסטוריה המשאירים רק את הארועים היפים או המוצלחים ואת שאר ההיסטוריה "מעצבים" מחדש. אלא עם ישראל לומד מכל ארוע, גם הכשלון הופך להיות ארוע מזמן מלמד ומברר. כך מסבירים חכמינו במדרש תנחומא.
תאור גבולות הארץ גם הוא עקרון חשוב המראה את חסד ההשגחה לכל שבט ומשפחה, המקום המוגדר שלו על אף שכל ארץ ישראל מקודשת לכל עם ישראל, אך במכלול הזה יש את המקום המוגדר לכל שבט ושבט ולכל  אחד ואחד.
אחת הבעיות הגדולות איתה אנו מתמודדים היום בתפיסה של עולם גלובלי היא תחושת המקום הבטוח של כל אחד ואחד. מתוך שהכל של כולם וכולם שווים ישנה תחושה של אבדן זהות ומקום בטוח לכל פרט פרט.
השאלה "איפה המקום הבטוח שלי?" היא שאלה קיומית להרבה אנשים. מהו הגבול המגביל והמבדיל אותי מכל האחרים. טשטוש הגבולות לא בהכרח תורם לרווחת הפרטים.
בתוך סוגיית הגבולות של כל שבט ושבט אנו נחשפים לפרשה מרתקת של הבדלת ערי המקלט הקולטות את אלה שהרגו בשוגג. הרעיון הגלום כאן הוא רעיון עצום. רעיון שיש תיקון ותשובה אפילו לדבר החמור כל כך כמו רוצח בשגגה.
במשך ספר במדבר עם ישראל התמודד עם נפילות גדולות ומשמעותיות מאוד, אפשר היה לחשוב שאחרי חטאים חמורים כחטא העגל לדוגמה, אין תיקון. אז באה התורה ומחדשת יש תיקון יש תשובה.
לבסוף התורה מתארת את האתגר שבנות צלפחד מעמידות בפני שבטיהן. באם הן לא תרשנה את אביהן, לכאורה הנחלה שלהן תעבור לשבט אחר. באה התורה ופוסקת על הנאמנות לשבט ומשפחה ומלמדת שהן תתחתנה עם מישהו מהשבט שלהן.
הרעיונות הללו אינם רק התווית דרך לעם ישראל, אלא רלוונטים לכל מערכת זוגית. זוגיות היא מסע חיים יש בו המון עליות אך יש בו גם ירידות ורגעים מורכבים.
החוכמה בזוגיות היא לא רק לזכור את הפסגות ולטפוח על השכם האחד של זוגתו, אלא לראות בכל ארוע הזדמנות לגדילה זוגית המעצימה ומחזקת את הקשר בין אם היא יפה בשעתה ובין אם היא קשה לשעתה ויפה לאחר מכן מתוך הצמיחה הזוגית ממנה. חייבים לראות את התמונה הכוללת.
לאחרונה העבירו אלי סיפור מופלא על זוג עם שישה ילדים שלצערי נפרד מסיבות אלו ואחרות. לאחר מכן רצה הגורל והאישה אושפזה לאחר סיבוך רפואי לזמן ממושך שבו בעלה לשעבר לא מש ממיטתה. לאחר שהאישה התחזקה, הזוג נוכח שהמשבר שהם חוו בפרידה והאישפוז הממושך גרמו להם להבחין בין עיקר לטפל והם החליטו להתחתן שוב.
רק מבט כולל על מסעות החיים הזוגיים יכול לחזק ולבסס את הקשר הזוגי.
העקרון הנוסף המבסס ומחזק את הקשר הזוגי הוא גבולות. כל קשר זוגי חייב גבול. כלומר, כמו שבית זקוק לגבולות המגדירים אותו ומבדילים אותו מכל הסובב, מרשות הרבים. כך גם כל זוג וזוג חייב את הגבול המגדיר ומבדיל אותו משאר העולם. הסכנה הגדולה שיכולה להיות לזוגיות באווירה הפתוחה בימינו היא בטשטוש הגבולות בין המערכת הזוגית והנאמנות לקשר הזוגי ובין קשרים חבריים מחוץ לקשר הזוגי.
גבולות תורמים הן בטחון והן הגדרה וסדר לבני הזוג ולעולם מסביב. המשמעות היא שיש תחום שהוא רשות הכלל ומימלא התנהגות המתאימה לרשות הכלל ויש תחום שהוא מקודש למערכת הזוגית לבדה.
עקרון הנוסף הוא האמונה שיש "ערי מקלט". גם במערכת הזוגית יש אפשרות לתקן כמעט הכל. לתקן דפוסי התנהגות ואף לתקן נאמנות שפעמים נפגמת.
העיקר להאמין שיש יכולת לתקן. העולם לא יכול להתקיים בלי האמונה שאפשר לתקן. האמונה הזו נוגעת לתחושת הנאמנות המביאה למחויבות עצומה לקשר הזוגי.
אני מברך את כולנו להתבונן מפעם לפעם במסעות שאנו עוברים כזוג, לראות וללמוד מהם את ההזדמנויות מתוך ההכרה בגבול המייחד את הקשר הזוגי של כל זוג ומתוך מחויבות גדולה לקשר ואמונה עצומה באפשרות לתקן ולהתעלות כל הזמן.
בהצלחה
הדס


אם גם אתם רוצים להעצים ולשפר את הזוגיות שלכם צלצלו כעת 0526606036
או שלחו אימייל had128128@gmail.com