האם להיות צוות לעניין זה דבר טוב בזוגיות?

מבט זוגי ומשפחתי לפרשת וירא תשפ"א
פרשת השבוע מעמידה את אברהם אבינו בניגוד גמור ללוט ולאנשי סדום.
התמונה בה פותחת הפרשה מתארת את אברהם אבינו שיושב בפתח האוהל לאחר ברית המילה ומצפה לאורחים, להכניס אורחים.
חכמינו מדגישים את העובדה  שלא רק שאברהם אבינו יושב פתח אוהלו, אלא כל מחיצות האוהל היו מורמות בכדי שמכל צד יבואו האורחים.
ההיגיון אומר שלאחר ברית מילה שעובר אדם, הוא ירצה להתכנס לתוך אוהלו ולהתרפא וכל שכן אדם מבוגר בגילו. אך אברהם אבינו פותח את האוהל וממתין להכניס אורחים.
אנשי סדום הם הניגוד הגמור, בסדום אין הכנסת אורחים, ביתם של אנשי סדום סגור ומסוגר, אם ישנו אורח הוא יאלץ לשלם עבור הכניסה לסדום ואפילו בנפשו.
המשנה בפרקי אבות עומדת על תכונת האופי המיוחדת של אברהם אבינו המאפשרת התנהגות כה אצילית.
אברהם אבינו הוא בעל עין טובה על המציאות, הוא בעל רוח נמוכה, כלומר, אברהם אבינו מסתכל על העולם ממבט של חסד, בראייה של להצדיק את העולם ולא לנצל אותו. לכן אין שום קושי להכניס לאוהל שלו אורחים.
המתנה שכלל האורחים מעניקים לאברהם אבינו היא את עצמם, ובמקרה זה בפרשת השבוע הם מעניקים לו את בשורת לידת יצחק.
בסוף הפרשה הקודמת מופיע שאברהם אבינו מגיע עם "הנפש אשר עשו...", כלומר היכולת להכניס את הזולת לתוכך מאפשרת חיבור כה עמוק "הנפש אשר עשו".
תנועת החסד היא תנועה המופנית החוצה אך מאפשרת חיבור עמוק עם הזולת והמציאות פנימה.
הניגוד בין אברהם ובין שאר העולם, בן אברהם לאבימלך ולאנשי סדום, לפרעה הוא הניגוד שגם היום פוגש כל אחד מאתנו.
אותו הניגוד קיים גם בזוגיות ובחיי המשפחה.
ישנם הרבה זוגות שככל שהזמן עובר, הזוג נשאב לדפוס התנהלות של שותפים החיים האחד לצד השני. האינטראקציה בין בני הזוג מאופיינת בעיקר בחלוקת תפקידים מאד תועלתית. לרוב בקשר כזה כל אחד שומר על מקומו, על המרחב שלו. ישנם זוגות ששכחו איך להיפתח כחבר ולהזמין את חברתו לבקר אצלו במחוזות הכי פנימיים.
לעומת זאת יש זוגות שכל האינטראקציה שלהם היא להכניס את הזולת יותר ויותר עמוק אליהם פנימה. זוגיות כזו היא זוגיות מלאה בחסד. הרווח שכל אחד זוכה לו הוא במה שהוא עצמו מלא ובאושר של בן הזוג.
בעבר סייעתי לזוג שנשוי מספר שנים שעיקר הקושי שלהם מתבטא בכך שהם צוות לעניין. אין ביניהם מחלוקות או מריבות, הם למדו להסתדר מצוין האחד לצד השני. אך יש ביניהם קור. החברות היא מושג מן ההיסטוריה הרחוקה והם חשים בודדים במערכת הזוגית.
העבודה המשותפת שלהם הייתה בהרמת מחיצות האוהל האישיים של כל אחד מהם וללמוד איך להיפגש באמת ולהכניס את הזולת לביקור במחוזות הפנימיים. לברר מה בן הזוג מרגיש וחש. כיצד הוא מתבונן על העולם ומה הם מחשבותיו וחלומותיו.
הכנסת אורחים כזו חייבת להיות ממקום סקרן ולא ממקום ביקורתי.
החכמה היא לא להמציא את תנועת הנפש הזו לאחר שנים של קבעון, אלא להשאיר את הערוץ הזה פתוח וחי מתחילתה של הזוגיות.
בהצלחה
 
 


אם גם אתם רוצים להעצים ולשפר את הזוגיות שלכם צלצלו כעת 0526606036
או שלחו אימייל had128128@gmail.com