מבט זוגי - פרשת ויקרא, התשע"ז

ספר ויקרא הוא ספר הנקרא בפי חכמינו ספר "תורת כוהנים".
בספר ויקרא עם ישראל מקבל את תורת השראת השכינה על ידי עבודת המקדש.
התורה מלמדת אותנו את הדרך בה יש להשרות שכינה במגוון מצבי החיים, הן במצבים בהם האדם מוצף בטוב על ידי הקרבת קרבנות נדבה. והן במצבים בהם האדם נפל וחטא על ידי הקרבת קרבנות חטאת ואשם.
התורה מצווה שעל הקרבנות לא יעלו-יפזרו שאור ולא דבש ולעומת זאת, בכל קרבן נדרש להוסיף מלח.
מהי המשמעות הלכות אלו? מה הרעיון שאפשר לקחת מהלכות הקרבן ל"בלבבי משכן אבנה"?
הנצי"ב מוולזין, בפירושו ה"עמק דבר" מסביר בצורה נפלאה את הלכות אלו: השראת שכינה נעשית בכך שהחיים מכוונים. "שאור" אלו הם שמרים, שמרים מכניסים נפח בעיסה, מעיין אשליה. "הדבש" הוא מתיקות שאינה מידתית, מתיקות לא מכוונת ולעומת זאת המלח מסמל את היסוד, את החומר הבראשיתי.
אך יש טעם נוסף, המלח מתבל את המאכל, מתקן את הטעם.
הרעיון העמוק המובא כאן מבהיר שאפשר להשרות שכינה רק ממקום מתוקן, רק ממקום שיש בו אמת - מקום בו אין זיוף. אך מאידך השראת שכינה מגיעה גם כאשר האדם מבין שכל תפקידו הוא לתקן את מידותיו.
אפשר היה לחשוב שבכדי להשרות שכינה תחילה האדם צריך לעקר מידות רעות. כאן באה התורה ומצווה -  לתקן, אפשר לתקן.
בקריאת שמע מופיע ואהבת את ה'... "בכל לבבך". חכמינו מבארים, מדוע כתוב "בכל לבבך" ולא "בכל לבך" כביכול לאדם יש שני לבבות?
אלא, שלאדם יש בתוך הלב שני יצרים, יצר טוב ויצר רע. ותפקידו של האדם הוא לתקן את היצר שלו, זהו הסוד של הוספת מלח בקרבן.
מהשראת השכינה הכללית אפשר ללמוד על השראת שכינה הפרטית בחיי האדם ובחיי הזוג: כשזוג בונה את ביתו, ישנה ציפייה שהחיים יהיו מושלמים, מהר מאוד מתגלה לבני הזוג שהחיים המציאותיים אינם כה מושלמים כמצופה.
על מנת לתקן את היצרים והחיים, התורה מלמדת אותנו במצבים כאלו, מחד לשאוף להיות אמתיים וכנים, ומאידך להיזהר לא להגזים, לא להמתיק יתר על המידה אלא ל"תבל" את החיים.
לדוגמא, זוג הסובל מרגישות יתר המובילה למתיחות בין בני הזוג, עלול להפוך לאדיש בטעות, אך הדבר הנכון הוא להיות כנים, להיות מודעים לקושי ולא ליצור אשליה ומכאן לשאוף לדייק ולאזן את תכונת הרגישות מתוך עין טובה.
אני מציע לכל זוג להתבונן בחיים המשותפים ולראות אם ישנם מקומות בהם אין מספיק כנות וישנה אשליה וליצור דרכים בהם אפשר ל"תבל", לתקן ולדייק את החיים.
בהצלחה


 
אם גם אתם רוצים להעצים ולשפר את הזוגיות שלכם צלצלו כעת 0526606036
או שלחו אימייל had128128@gmail.com 

השאירו פרטים בטופס ואחזור אליכם בהקדם!