מבט זוגי - פרשת בשלח, התשע"ז

באחד מפגשים הגיעו אליי לייעוץ זוגי זוג צעיר הנמצאים בשנה השנייה לנישואיהם, הזוג חווה קשיי התחלה הקשורים בהסתגלות זה לזו.
הקושי העיקרי שבגינו בפועל התגלה הוא הקושי להכיל מצבים משתנים. לדוגמה, ישנם מצבים בהם הזוג מתווכח או אפילו מעבר לכך ולאחר זמן מה כשהמצב אט אט חוזר להיות כראשונה, הבעל עדיין "תקוע" באותה הסיטואציה ומתקשה לחזור לשגרה.
וייתכנו מצבים בהם האשה חוות היום ארוך ומתיש עם תינוקת וכשהבעל חוזר מהעבודה הוא מציע לאשתו לצאת לבילוי זוגי משותף זאת לאחר שדאג לסידורי שמרטפות לילדה, אך האשה עדיין "תקועה" בקושי ולא מסוגת להתעלות על הסיטואציה ועל מה שעבר עליה במהלך היום ולא יכולה להנות.
לזוג קשה לעבור בין מצבים, כתוצאה מכך קשה לזוג לחוות את הרגע. וכתוצאה מכך, נוצרים לא מעט האשמות הדדיות וחיכוכים מיותרים.
בפרשת השבוע, פרשת בשלח, עם ישראל חווים חוויה דומה, כאשר בתחילת הפרשה עם ישראל יוצאים ביד רמה, אך לאחר שלשה ימים פרעה וחילו מפתיעים את עם ישראל, יחד עם סוסיו ופרשיו ורודפים אחרי  ישראל שנמצא על שפת הים. אין לאן לברוח " וייראו מאד ויצעקו בני ישראל אל ה'".
משה רבינו משיב לעם ישראל "אל תיראו התייצבו וראו...".
ולאחר מכן, התרחש נס בקיעת ים סוף וטביעת מצרים בתוכו שעורר שירה האדירה ורוממות הרוח.
ולפתע - "ויבאו מרתה ולא יכלו לשתות מים ...וילנו העם על משה לאמר מה נשתה".
המתבונן באירועים עומד משתהה מול התנהלות בני ישראל, לאחר כל הניסים והמופתים במצרים והיציאה ממנה, קריעת ים סוף וכו'... היכן האמונה בה' ובמשה עבדו?!
הרי אם מסכת המכות וקריעת ים סוף שפתר הקב"ה, הרי ה' יכול לפטור גם את הבעיות הללו... מדוע התלונות?
הציפיה של הקורא הפשוט הוא שה' יגיב באופן חריף לכפיות הטובה של בני ישראל, אך למרבה ההפתעה ה' נותן לנו שיעור בהורות ובזוגיות – ממש ייעוץ זוגי.
במקום להגיב בכעס או בתגובה קשה לתלונות בני ישראל, הקב"ה מגיב אחרת. הקב"ה נותן לבני ישראל משימה "דבר אל בני ישראל ויסעו".
 ה' מבין שבני ישראל נמצאים במצב בלתי אפשרי - תגובתם מגיעה ממקום של חוסר אונים, לכן התגובה הראויה של ה' לחוסר האונים של בני ישראל היא: תעשו מעשה, צאו מחוסר האונים!
במי מרה, ה' מכיל את הקושי של בני ישראל ומורה למשה על הדרך בה יש להמתיק את המים.
ההכלה של ה' מתבטאת בהתייחסות עניינית.
הרמב"ן – ר' משה בן נחמן מגדולי חכמי ישראל בימי הביניים מפרש את תיקון המים כשיעור מאלף של ה'.
חכמים במדרש מסבירים שהעץ שמשה השליך למים היה עץ מר.
האדם רגיל לתקן מרירות בהוספת סוכר אך ה' רצה להראות איך מתקנים מר ע"י מר.
כאשר משנים נקודת מבט,הדבר שהיה נראה כמר יכול להיות מתוק.
אם ננסה לסכם את השיעור שמלמד אותנו ה' בהתייחסות למצבים משתנים אפשר להוסיף את המילה "הכלה", ה' מכיל את המציאות ומבין מעבר להתנהגות ולמילים, ובכך מתאפשר להתייחס עניינית למצב שנוצר.
כאשר ישנו קושי להכיל מצב המשתנה מקצה לקצה, מטוב לפחות טוב או להפך, אם התייחסות בן הזוג או ההורה היא לעצם הקושי של הזולת "לזרום" - אזי הקושי יתעצם עוד יותר.
אך במידה ותהיה הכלה, ניסיון להבנה של הקושי - התייחסות הופכת מכילה, אז גם יהיה יותר קל לבן הזוג "המקובע" לצאת מקיבעונו.
אם התגלע בין בני זוג מצב של קושי, ויכוח וכד', ובסיומו  אחד מבני הזוג עדיין קריר ומריר מעט ואף יותר מכך לבן זוגו, אין זה המקום להמשיך ולבקר אותו.....אלא להכיל, להבין שקשה לעבור ממצב למצב .
בני אדם נחלצים ממצבים מסוימים באופן שונה.
כדאי לבן הזוג היותר "קליל" לעשות מעשים לחיזוק הזוגיות, לחיזוק ולייצוב הקשר מתוך טוב לבב, כך ימשך בן זוגו אחריו , בגדר "משכני אחריך נרוצה".
יכולת ההכלה ואי השפיטה, המבט הרחב על המציאות - הם המפתח ללמוד איך "לזרום" ולקבל מצבים משתנים, לעזור לשני לצאת ממצב למצב.
להפוך מר למתוק.
בהצלחה שבת שלום


אם גם אתם רוצים להעצים ולשפר את הזוגיות שלכם צלצלו כעת 0526606036
או שלחו אימייל had128128@gmail.com 

השאירו פרטים בטופס ואחזור אליכם בהקדם!