איך מתנהלים בעולם של חוסר יציבות?

מבט זוגי ומשפחתי לפרשת בשלח תשפ"א
עם ישראל יוצאים ביד רמה ממצרים. למרות כל השמחה שכרוכה ביציאה לחירות, בני ישראל יוצאים מעולם מסודר וקבוע, הם יוצאים מיציבות לעולם של חוסר וודאות. איך מתנהלים בעולם של חוסר יציבות?
התורה מראה את הניגודיות השורשיות בין שתי דמויות ותפיסות עולם כאשר בני ישראל יוצאים ממצרים: הניגוד בן יוסף לפרעה.
כאשר פרעה מבין את ההשלכות לכך שהוא נתן לבני ישראל לצאת לחירות עולם, הוא מהפך את העם ורודף אחר בני ישראל על מנת להשיב את העולם לקדמותו. "מה זאת עשינו כי שלחנו את ישראל מעבדנו".
פרעה הרודף אחר ישראל חושב רק על עצמו, על התועלת העכשווית בלבד "אמר אויב, אשיג אחלק שלל תמלאמו נפשי אריק חרבי תורישמו ידי".
פרעה לא שוקל מהם המחירים שהוא, עמו וארצו עלולים לשלם בגין המאבק בהחזרת ישראל.
לעומת מחשבת פרעה ומצרים, בני ישראל פועלים אחרת. ראשית, משה רבנו לוקח את עצמות יוסף, אך מה התועלת בלקיחת עצמות יוסף? "כי השבע השביע את בני ישראל לאמר פקד יפקד אלוקים אתכם והעליתם את עצמתי מזה אתכם".
בני ישראל מתנהלים לפי מסורת. דור יוצאי מצרים ממשיכים מסר שקיבלו וממשיכים במסר לדורות.
בשירת הים מופיעה מגמת יציאת מצרים, בשונה ממה ששמענו עד עתה "תבאמו ותטעמו בהר נחלתך מכון לשבטך פעלת ה' מקדש אדני כוננו ידיך" - המגמה היא ארץ ישראל ובניית המקדש.
הניגודיות היא בין יישות עצמית אגואיסטית עכשווית למבט רחב להמשכיות.
ככול שהמבט הוא ממוקד ביישות העצמית וב"עכשיו", אזי הוודאות נובעת ממה שהאדם יודע. אך אם המבט הוא רחב, האדם הוא חוליה בשרשרת, הוא ממשיך תהליך. הוודאות מתחילה מהראיה הרחבה.
היום כולנו נמצאים במרחב של חוסר וודאות, המצב מזמין המון לחצים, הן על הפרט והן על מסגרות המשפחה והזוגיות. ישנם לחצים של מציאות היום-יום, אך ישנו לחץ נוסף – חוסר הוודאות, אנו לא יודעים עד מתי ואיך זה יסתיים. אם נחפש את הכוחות להתמודד עם המציאות מתוך מבט רחב יותר, אזי נמצא את הכוחות.
כל אדם, איש או אישה, כל זוג לא באו משום מקום. אנחנו בנים ובני בנים לעם עתיק שעבר כל כך הרבה אירועים החל מיציאת מצרים עם ההבטחה "פקוד יפקוד" וכלה באתגרים בהקמת המדינה וב"ה מצאנו את הכוחות להתמודד עם מצבים של חוסר וודאות. אם נתבונן היטב נבחין כי כל אחד התמודד עם מצבים של חוסר וודאות מילדותו החל ממצבים שההורים לפעמים איחרו, התמודדות עם לחצים חברתיים כילדים ועוד, היום זה נראה לא משמעותי אך אז זה בעיה מאד משמעותית ולמרות זאת צלחנו את הקושי, משמע שיש בנו כוחות.
לפעמים צריכים מבט עמוק ורחב על מנת לזהות את הכוחות שיש בנו.
אך ישנה נקודה נוספת הנותנת כוח להתמודד, ההכרה שכל זוג וכל אחד הם חלק מחוליה המובילה אל עבר עתיד משמעותי. אנחנו לא חיים רק למעננו אלא למען העתיד. דבר זה נותן כוח להתמודד עם קשיי ההווה.
זוג שהגיע אליי שאל: "אם כל הכוחות ינבעו רק מכח העתיד, לדוגמה, הילדים. אז מה איתנו, עם הצרכים של כל אחד? מה לגבי ההתמודדות עם הפחדים שלנו?
זו שאלה גדולה ומשמעותית אך התשובה בצידה, דווקא משום ההכרה שהחיים הם למען משהו שיותר גדול מהרגע, גם הרווחה של כל אחד ברגע היא משמעותית. אי אפשר להתעלם או למחוק את הצרכים של כל אחד, אלא לשאוב כוחות מהמבט הרחב יותר.
בהצלחה


אם גם אתם רוצים להעצים ולשפר את הזוגיות שלכם צלצלו כעת 0526606036
או שלחו אימייל had128128@gmail.com